Trpíte nespavostí? Toto pomáhá!

Občas se každému z nás přihodí, že nemůžeme usnout. Hlavou se nám honí myšlenky, převalujeme se z boku na bok, spánek prostě nepřichází. Může to být starostmi nebo tím, že se na něco těšíme, někdy za tím bývá velká únava – cítíme se přetažení, špatně vyvětraná místnost nebo jiná nepohoda. Pokud se vám nedaří usnout jen výjimečně, je to v pohodě. Horší situace nastává, když vás nespavost trápí déle.

Dlouhodobou nespavostí trpí až pětina lidí. Stále víc jich přichází do ordinace praktického lékaře a chtějí předepsat léky. Zbavit se nespavosti jde ale i jiným způsobem, než užíváním prášků. Některé tipy vám prozradíme.

Bylinky na nespavost

Už naše babičky (a jejich babičky taky) věděly, že na špatné spaní je čaj z meduňky. Tato voňavá rostlinka má zklidňující účinky, zlepšuje náladu a také vás zbaví nespavosti.

Dalším způsobem, jak bylinky pro lepší spaní využít jsou bylinkové polštáře. Zkuste si dát ty správné do polštářku a uvidíte, jak krásně se vám bude usínat. Které jsou nejlepší? Samozřejmě opět sušená meduňka, ale také třezalka, kozlík nebo levandule. Můžete si dát do polštářku jen jeden druh nebo si připravit směs, obecně ale platí, že vám polštářek musí příjemně vonět.

Co ovlivňuje kvalitu spánku

To, že nepohodlná matrace je důvodem špatného spaní, je docela jasné. Ale i další skutečnosti vám mohou způsobovat nespavost, například televize v ložnici. Usínáte často u zajímavého filmu? Nebo přesněji: nedaří se vám usnout během filmu? Zastánci filozofie feng shui elektroniku v ložnici úplně zavrhují kvůli elektronickému smogu. Jak je to s tím smogem, těžko říct, je ale jisté, že zvuky vycházející z televize narušují váš zdravý proces usínání stejně, jako blikající světlo. I když tomu nevěříte, ruší vás to.

Pro zdravý spánek potřebujete klid, zklidněnou mysl a dostatek čerstvého vzduchu. Před spaním si tedy pořádně vyvětrejte ložnici i hlavu. Nejméně hodinu před spaním byste neměli řešit nic složitého, naplánovat kroky na ráno a den “uzavřít”.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.