Bydlete ekologicky. Vsaďte na přírodní materiály a používejte obnovitelné zdroje energie

Zařizujete nové bydlení a rádi byste minimalizovali negativní dopady na životní prostředí? Ekologie je v oblasti stavebnictví velkým tématem a odráží se i v platné legislativě. I proto je možné od roku 2020 stavět jen budovy s téměř nulovou spotřebou energie (NZEB). Možností, jak bydlet ekologicky, je spousta. Kromě zateplení domu nebo použití tepelněizolačních oken snížíte svou uhlíkovou stopu i používáním přírodních materiálů nebo obnovitelných zdrojů energie.

Dřevo, kámen, keramika – ekologické materiály

Při zařizování nového bydlení máme na výběr z nepřeberného množství materiálů. Některé zatěžují životní prostředí více, jiné zase méně. Sázkou na jistotu jsou přírodní materiály v čele se dřevem a kamenem, které skvěle vypadají, dlouho vydrží a díky absenci škodlivých látek podporují zdravé bydlení.

Opomenout nesmíme ani keramické materiály, které jsou sice uměle vyrobené, ale skládají se z přírodních surovin. Naopak méně ekologické jsou výrobky z PVC, dřevoplastu či vinylu, které obsahují chemické přísady a těžko se recyklují.

Fasády šetrné k životnímu prostředí

Při realizaci fasád budov můžete místo chemických nátěrů sáhnout po fasádních obkladech, které lze instalovat jak na zateplenou, tak nezateplenou fasádu. Obklady na fasády se často vyrábí z přírodního kamene, který nejen že krásně vypadá, ale je odolný, pevný a má dobré izolační vlastnosti. Na obkladačské práce si však povolejte profesionální firmu, která má v této oblasti zkušenosti a zná vhodné technologické postupy montáže. Správně provedená montáž fasádních obkladů je v tomto případě naprosto zásadní.

Dům
Dům

Přírodní vzhled materiálů je v kurzu i v roce 2020

Snahy o zdravé ekologické bydlení a propojení s přírodou se odráží i v aktuálních trendech. Podle interiérové designérky Báry Baštové lze i v roce 2020 vidět stále oblíbené imitace přírodních materiálů – dřeva a kamene. „Stále více se také používají velkoformátové obklady i dlažby, které vypadají velmi dobře a jsou praktické na údržbu. Dále pokračuje oblíbený trend geometrických barevných obkladů, často se používají hexagony nebo různé skládačky,“ vyjadřuje se k současným trendům v architektuře.

Využijte energii ze slunce a zužitkujte dešťovou vodu

Kromě použití šetrných a přírodních materiálů můžete bydlet ekologicky i díky využití obnovitelných zdrojů energie. Oblíbené jsou solární kolektory pro přímý ohřev vody nebo fotovoltaické panely generující elektrickou energii. Za zmínku rozhodně stojí i zachycování dešťové vody v retenčních nádržích, kterou můžete následně využít pro zalévání zahrady nebo splachování toalety.

Myslete na budoucí generace a bydlete ekologicky. Trendy ukazují, že na životní prostředí myslí stále více lidí – přidejte se k nim i vy.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.