Tříselná kýla většinou vzniká při vysoké fyzické zátěži, zácpě, chronickém kašli, ale i za jiných okolností, kdy je zvýšen nitrobřišní tlak. Dále s tímto problémem úzce souvisí věk, dědičné faktory nebo onemocnění prostaty.
Vzniká v okamžiku, kdy se pobřišnice vyklene přes místo, kde je břišní stěna oslabená – v místě tříselného kanálu. Společně s pobřišnicí se vyklene i část některého vnitřního orgánu, většinou střeva, která poté vyplňuje kýlní vak. Tříselné kýly členíme dle místa, kudy procházejí na přímé a šikmé. Ty šikmé pronikají skrze zachovaný kanál, kde u chlapců ještě před narozením sestupuje varle. Mohou však vznikat také u žen, u nichž prostupují přes břišní stěnu společně s jedním děložních vazů, jež zužuje stěnu. Šikmé tříselné kýly mohou být vrozené, ale přímé vznikají vždy v průběhu života z nějakých důvodů.
Projevy tříselné kýly a zhodnocení stavu
Tříselnou kýlu si lze představit jako vak, jehož obsah je tvořen částí některých pohyblivých břišních orgánů. Tento kýlní vak je tvořen pobřišnicí a může nabývat různých rozměrů od malinkého až po velikost fotbalového míče. Postupně se pak zvětšuje a dochází k rozšiřování otvoru v pobřišnici. Nemá-li lékař žádné pochybnosti o klinickém nálezu, žádná další vyšetření se pro stanovení diagnózy neprovádí. Mimo to, že si pacient sám kýlu může nahmatat jako měkkou bouli v oblasti třísla, dalším příznakem je i její bolestivost. Bolest je nestálá a objevuje se především u zvýšeného nitrobřišního tlaku. Pacient může pociťovat i nepříjemný pocit v místě vyklenutí kýly a nemusí to být vždy bolest. Hlavní nebezpečí tříselné kýly spočívá v možnosti skřípnutí jejího obsahu.
Laparoskopická operace tříselné kýly
U jakékoliv kýly je vždy nutné zhodnotit, jak velké potíže způsobuje a jakou má velikost. Rozhodne-li se lékař, že se musí pacient léčit, lze to pouze operační cestou. Operačních postupů pro odstranění tříselné kýly existuje několik. Preferuje se však laparoskopická operace, při které provede chirurg jen pár drobných vpichů, kudy zavede kameru do břišní dutiny a operační nástroje. Následně vrátí obsah kýly na své místo a zacelí poškozenou břišní stěnu speciální síťkou. Výhodou tohoto zákroku je, že jsou menší pooperační bolesti, kratší doba rekonvalescence a pacient nemá velkou jizvu – pouze několik malých ranek. Navíc je zde mnohem menší riziko, že se tříselná kila opět objeví.