Naučit se naslouchat svému tělu a vnímat různé signály se vyplatí člověku po celý jeho život. Patří sem i schopnost rozeznat plodné a neplodné dny, ať už se snažíte otěhotnět, nebo naopak těhotenství zabránit.
Menstruační cyklus trvá přibližně 28 dní, ale může to být jen 21 nebo 35 dnů. Rozdíly jsou poměrně velké a každý člověk je originál. Právě proto, že je to s cyklem tak zapeklité, je vhodné znát své tělo a vědět, jak dlouho trvá náš obvyklý cyklus. Jedině tak se lze dopídit, které dny máte ovulaci i plodné dny.
Sledujte teplotu
Jakmile dojde k uvolnění vajíčka – uprostřed menstruačního cyklu, vzniká na vaječníku žluté tělísko, jež produkuje hormon progesteron. Mimo to, že koriguje proměnu děložní sliznice tak, aby byla přichystána k přijetí a uhnízdění oplodněného vajíčka, způsobuje zmiňovaný hormon navýšení tělesné teploty o 0,2 až 0,4 stupně. Zvýšená teplota, které si jinak než měřením nevšimnete, trvá po celou druhou polovinu menstruačního cyklu až do následující menstruace.
Zvýšená teplota mimo jiné svědčí také o tom, že ovulace proběhla. U 80 % případů stoupne teplota ze dne na den, u ostatních se zvyšuje postupně v průběhu tří dnů. Pokud u někoho z různých důvodů ovulace nenastává, teplota zůstává stejná po celou dobu cyklu. Teplotu je ideální měřit hned ráno po probuzení, vždy na stejném místě (ústa, pochva či konečník). Přesto, že běžný teploměr ukáže naměřenou hodnotu do půl minuty, doporučuje se setrvat u měření alespoň tři až pět minut. Teplotu si zapisujte do menstruačního kalendáře.
Jak tedy zjistit plodné dny?
K ovulaci dochází v polovině cyklu – tj. od 12 do 17,5 dne. Spermie je schopná přežít v těle ženy maximálně 5 dnů (jen výjimečně déle). Plodné dny jsou přibližně 5 dnů před ovulací a jeden den po ní. Po menstruaci to prakticky vychází – dle vašeho cyklu, že ženy, jež mívají menstruaci co 21 dnů, jsou plodné sedmý až třináctý den po menstruaci. Pro přesnost výpočtů se právě proto doporučuje měření bazální teploty.