Jak a proč sušit ovoce?

Léto je za námi a možná i vám se doma nahromadily bedny plné letního ovoce, které se vám přes prázdniny urodilo na zahrádce, nebo kterým vás obdarovali štědří sousedé. Ve chvíli, kdy máme k dispozici chutné plody léta, se mnozí z nás uchýlí k zavařování, jiní naplní mrazáky, podělí rodinné příslušníky nebo vaří sladká jídla na milion způsobů. Co ale dělat tehdy, kdy ze zásob pořád neubývá, ale vám již sladké pokrmy lezou krkem? V takovém případě začněte sušit ovoce! Nejenže se tak letních plodů efektivně zbavíte, ale zároveň zvolíte jeden z nejzdravějších způsobů konzervace vůbec!

Proč vůbec sušit ovoce?

Mnoho lidí se sušení ovoce brání z jednoho prostého důvodu: mají strach, že je to příliš pracné a zdlouhavé. Na jednu stranu je pravda, že ovoce je potřeba nakrájet, někdy i oloupat, ale jeho sušení se v mnoha ohledech vyplatí. Nejenže tak všechny plody užitečně zužitkujete, ale zároveň nepřijdete o jejich vitamíny ani minerály, které i po procesu sušení zůstanou uvnitř ovoce. Další nespornou výhodou je fakt, že se sušené ovoce mnohonásobně zmenší a díky malému množství vody, které bude jen okolo 5% se dá perfektně skladovat!

Jak se ovoce suší?

Ovoce sušily již naše babičky. Možná si vzpomínáte na dětská léta strávená u babičky na chalupě, kde jste již v létě nebo na podzim na zahrádce běhali okolo ovoce rozloženého na záclonách nebo jste chodili tajně uždibovat na půdu, kde babičky s oblibou ovoce sušily na sítech. Mezi další způsoby sušení patří i sušení v troubě, v dnešní době ale nejvíce lidí sází na pomoc moderních a funkčních sušiček.

Co všechno můžeme sušit?

Máte doma bedny jablek i hrušek, několik košíků třešní, sousedka vám donesla několik sklenic rybízu a babička slíbila angrešt? Pak věřte, že tohle všechno můžete sušit! Sušit je můžete buď ve šlupce, což je daleko jednodušší, rychlejší a pohodlnější, nebo ovoce můžete oloupat a sušit zvlášť – ano, i slupky se dají využít, jsou z nich naprosto báječné čaje! Malé a drobné ovoce doporučujeme sušit vcelku a skladovat v dobře uzavíratelné nádobě.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.