Tělo po porodu. Co vše se může změnit

Jste šťastnou maminkou novorozeného miminka, porod jste úspěšně zvládla a teď se těšíte na to, že bude vše zalité sluncem. Bude. Jen vaše tělo prodělává změny, které sice nejsou na pohled patrné, ale budou vás ovlivňovat ještě během následujících týdnů.

Není náhodou, že po době porodní následuje doba šestinedělí. Je to období, kdy se v těle hojí poranění způsobené příchodem nového života na svět. Během těchto šesti týdnů se také tělo dostává co nejblíže k normálu.

Zavinování dělohy

Po porodu zůstává děloha stále dost veliká. Přestože jde o pružný orgán, chvíli to trvá, než se úplně zavine a vrátí do své původní velikosti. Zatímco bezprostředně po porodu váží děloha přibližně jeden kilogram, po zavinutí (na konci šestinedělí) má opět svých asi 70 gramů.

V souvislosti se zmenšováním dělohy může ještě několik dnů po porodu docházet ke stahům. Ženy, které rodily opakovaně, je můžou vnímat celkem intenzivně. Zavinování dělohy také provází vylučování sekretu (tzv. očistky). Zpočátku mohou být krvavé, později zesvětlají.

Břicho a pánev

Asi nejvíc si uvědomujeme změnu v oblasti břicha a pánve. Břišní svaly jsou po těhotenství ochablé a může mezi nimi dojít k rozestupu. Aby se dostaly do formy, je vhodné začít co nejdříve po porodu cvičit a posilovat břicho.

Speciální cviky pomáhají nejen se zpevněním břišních svalů a zavinutí dělohy, ale také zmírňují poporodní úzkost. Pomůžou také navrácení pružnosti svalů pánevního dna, které udržuje dělohu na správném místě.

Ztráta hmotnosti

Asi nejvítanější změnou po porodu je snížení hmotnosti. A to i přesto, že v prvních dnech po porodu vás může potrápit vylučování. Než se střeva v těle “srovnají”, dochází někdy k zácpě. Díky přetrvávajícímu tlaku na močový měchýř ale možná budete stále chodit dost často močit.

Hormony

Po porodu dochází k výrazným hormonálním změnám . Snižuje se hladina estrogenů, progesteronu a choriových gonadotropinů. Do oběhu se dostává prolaktin a oxytocin na podnět z drážděných bradavek při kojení. Změny se projevují i na dalších žlázách – štítné žláze a nadledvinách, jejichž produkce klesá.

Mohlo by se Vám také líbit

Diskuze je uzavřena.