Jestli máte ve svém okolí vášnivého zahrádkáře, který rok co rok vysazuje na kompost sazenice cuket, pravděpodobně jste už v této době dostali nejméně jeden z jeho letošních výpěstků. Z cukety se dá uvařit ledacos. Když jich ale začíná být hodně, přijde vhod každý další recept. Například na cuketové bramboráky.
Bramboráky z cuket je lepší dělat až z těch víc vyzrálých, s pevnější dužinou. Takové cukety oloupete, zbavíte semen a nastrouháte na struhadle (někdo radši na hrubém, jiný nedá dopustit na nastrouhání na jemno. Další postup je potom stejný jako u klasických bramboráků z brambor, jen je třeba z cukety dobře vyždímat tekutinu, abyste neměli výsledek plný mouky. Následující recept je vylepšený, těsto se dělá napůl z cuket a z brambor a přídá se do něj ještě slaninka. Výsledek je opravdová delikatesa.
Bramboráky s cuketou a slaninou
Na těsto budete potřebovat:
- 2 větší nebo 4 malé cukety
- 5 středně velkých brambor
- 200 g slaniny
- 1 lžíce majoránky
- 2 stroužky česneku (může být víc, pokud máte rádi)
- 2 vejce
- asi 2 lžíce hladké mouky
- sůl a pepř
- olej nebo sádlo na smažení
Postup:
Cukety i brambory oloupeme, z cuket vyjmeme semínka Oboje nastrouháme a vymačkáme přebytečnou vodu. Přidáme majoránku, slaninu nakrájenou na kostičky, sůl, pepř, prolisovaný česnek, vejce, 2-3 lžíce hladké mouky a všechno důkladně promícháme. Hustotu směsi obvykle odhadneme a na prvním bramboráčku zkoušíme, jestli je dostatečná. Pokud se placka trhá, přidejte ještě trošku mouky.
Rozpálíme si pánev s tukem na smažení bramboráků. Zkušení kuchtíci mi dají za pravdu, že zdaleka nejlepší jsou pečené na sádle, ale samozřejmě můžete zvolit i rostlinný olej. Když je tuk dostatečně rozehřátý, naberte trochu těsta, dejte na pánev a roztáhněte do stran tak, aby byl všude stejnoměrně vysoký. Smažte z obou stran dozlatova a přendavejte na talíř s papírovou utěrkou. Ta odsaje přebytečný tuk.