Co si představit pod pojmem „slow fashion“

Vlastně je to tak trochu protimluv. Slovo fashion totiž sice překládáme jako módu, nicméně v pravém slova smyslu jde o něco neustále a rychle se měnícího. Přívlastek slow (pomalý) je tedy trošku nelogický. Trend, který ale slow fashion představuje, logiku má. Zpomalme konzumaci oděvního zboží!

Jak často si kupujete něco nového na sebe? Kolik máte doma triček, topů, riflí, šatů, kolik párů bot? Podléháte snadno trendům nebo máte v šatníku spíš nadčasovou klasiku? Naučili jsme se oblečení konzumovat rychle, podle neustále se měnících trendů. 

Negativní dopady fast fashion

Výraz slow fashion vznikl jako protiváha k fast fashion, což se dá definovat jako rychlá, rychle se měnící móda. Díky ní se ročně spotřebuje 80 miliard tun oblečení. To představuje obrovskou spotřebu vody, energií a také hrozivý dopad na životní prostředí. V souvislosti s fast fashion se také hovoří o zneužívání levné pracovní síly v asijských zemích a nesmyslnému dovozu oděvů napříč planetou. To vše kvůli nehoráznému plýtvání oděvy ve jménu módy.

Základní principy slow fashion

Jedním z nejvýznamnějších pravidel slow fashion je minimalismus v šatníku. Mějte ve skříni jen takové věci, které opravdu nosíte. Kousky kvalitní a nadčasové, abyste je nemuseli co měsíc nahrazovat něčím jiným. Ty ostatní věci pošlete dál, dejte jim druhou šanci.

Druhé pravidlo je second hand (nebo také různé bazárky oděvů). Právě tak můžete přenechat oblečení, které již nevyužijete, někomu, kdo ho ještě unosí. Můžete ho také vyměnit na swap akcích, kde si za své nepotřebné kousky vyberete něco, co se vám naopak do šatníku hodí. Pokud ve vašem okolí taková výměnná akce není, klidně ji uspořádejte.

Hand made a upcyklace

Slow fashion podporuje ruční tvorbu, ať už hovoříme o přešívání starého oblečení, čímž ho opět vrátíte do života, najdete mu nové využití, nebo jde o šití, pletení a háčkování nových kousků. S těmito trendy jde ruku v ruce ještě jeden – podpora lokálních výrobců a omezování převozu levných oděvů přes celou planetu.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.