Rady a tipy pro výběr luxusní tapety na zeď

Nudí vás bílé zdi? Nelíbí se vám jednobarevné stěny? Omrzely vás velkoplošné samolepky, kterými jste ozdobili svůj pokoj? Váleček je pro vás příliš staromódní? Pokud ano, máme pro vás elegantní řešení. Vyzkoušejte luxusní tapety na zeď a váš interiér už nikdy nebude obyčejný.

Není tapeta jako tapeta

Pokud pro vás tapeta ztělesňuje blednoucí žlutou nebo světle růžovou papírovou ozdobu stěn, obvykle s malými kvítky, kterou jste vídali na návštěvě u babičky v letech dávno minulých, patrně nebudete věřit tomu, že luxusní tapety na zeď si oblíbila i spousta bytových designérů. Inovace totiž pronikly i do této sféry bydlení a moderní tapety na zeď už mají se svými předchůdkyněmi jen málo společného. Postupně se z domácností probojovaly i do komerčních objektů, kde si je jejich majitelé cení pro jejich krásu a skvělé funkční vlastnosti.

Nejen papírové

Papír je stále nejčastější surovinou pro výrobu tapet na zeď. K němu se ale přidávají další nové materiály. Tapety mohou být vinylové, vliesové nebo textilní. Papír, vinyl, vlies i textil mají svoje plusy i mínusy, které vám rádi představíme.

Vinylové tapety

Tento druh tapet se vyrábí z PVC, tedy z umělé hmoty, a z celulózy. Poskytují skvělou odolnost vůči vlhkosti a mechanickému otěru. Jsou také dobrým tepelným izolantem. Jejich obrovský klad je, že nepřekonatelným způsobem překrývají nerovnosti stěn. Před lepením tedy není potřeba zeď dokonale vyhlazovat. Životnost vinylových tapet je zhruba 10 až 15 let. Liší se podle nosné vrstvy. Ta může být z papíru nebo z vliesu. Tapety z vinylu se snadno omývají a jednoduše se proto udržují. To z nich dělá ideální tapetu do kuchyně, koupelny nebo předsíně. Své využití najdou i v komerčních prostorech, jako jsou hotely nebo restaurace.

Textilní tapety

Tapety z textilu jsou jednou z nejstarších nástěnných dekorací vůbec. Vynikají přirozenou barevností. Tkaninové vzory jsou velmi pestré, díky čemuž textilní tapety působí nadmíru esteticky. Nevýhodou je náročnost jejich instalace. Pro optimální výsledek doporučujeme využít služeb zkušených tapetářů (barkotex.cz).

Vliesové tapety

Nejnovějším typem jsou tapety z vliesu. Jsou to speciální tapety z netkané textilie. Díky jednoduchému zpracování se těší stoupající oblibě. Pokud se po letech rozhodnete pro renovaci, budete mít radost ze snadnosti jejich odstranění ze zdi. V suchém stavu je totiž jednoduše stáhnete. Vliesové tapety vám budou přinášet radost. Bezproblémově se používají, jsou odolné vůči opotřebení a přemostíte s nimi i drobnější trhliny.

Papírové tapety

Jsou nejoblíbenějším typem tapet. Mezi jejich klady patří příznivá cena. Tapety se vyrábějí z raženého, potištěného a mačkaného papíru. Jsou oblíbené pro použití v bytech i v rodinných domech. Oceníte jejich širokou nabídku – prodávají se s rozmanitými vzory a povrchovými efekty. Jejich precizní zpracování je též řadí mezi luxusní tapety.

Jaké jsou nejčastější chyby při tapetování?

Budete tapetovat svépomocí? Pokud se řadíte mezi průměrně zručné domácí kutily, neměli byste s tapetami mít žádné větší problémy. Přesto se vyvarujte obvyklých chyb, které při tapetování stěžují práci a zhoršují finální výsledek. Nezapomeňte použít penetraci, jinak by se vám mohla stěna loupat a tapeta by na ní nedržela. Častou chybou je převlhčení tapety lepidlem. Tapeta se pak více natáhne a při vysychání se smrskne tak, že mezi jednotlivými pásy vzniknou malé, ale přesto viditelné mezírky. Ty ruší konečný vizuální efekt. Z toho důvodu je lepší lepidlo nanášet válečkem, který je rovnoměrně nanese. Problém může také být nedostatečné osvětlení, při špatném světle nejsou chyby vidět.

Nerovný podklad, na kterém jsou trhliny, byste měli před tapetováním vyrovnat. Mezery zaplňte tmelem nebo sádrou a nerovnosti vybruste do hladka. Následně je čas na penetraci a poté se už můžete pustit do samotného lepení. Vinylové tapety si poradí s drobnými nerovnostmi, vliesové přemostí i malé trhliny.

Kde luxusní tapety na zeď zakoupit?

Nejlepší světové značky luxusních tapet seženete v obchodě Barkotex. Barkotex je specialista na tapety a na podlahové krytiny. Obchody této společnosti najdete v Praze, v Brně a v Hradci Králové, kde je i outlet. S nabídkou Barkotexu se můžete seznámit i na webové adrese www.barkotex.cz/podlahy/tapety, kde je k prohlédnutí kompletní sortiment tapet i podlahovin. Také zde zjistíte adresy a otevírací dobu jednotlivých poboček. A jaké tapety zde najdete?

Vinylové a textilní tapety Muraspec

Muraspec – přední britský výrobce luxusních tapet a jiných dekorativních produktů. Tapety Muraspec se vyznačují tou nejvyšší kvalitou a jsou určeny především pro komerční využití. V nabídce tohoto výrobce převažují vinylové a textilní tapety.

Vliesové tapety Hohenberger

Hohenberger – luxusní ručně vyráběné tapety z Německa. Tapety na zeď Hohenberger se vyrábějí např. z vliesového materiálu a nabízejí originální a jedinečné vzory, které oživí každý prostor.

Papírové a vliesové tapety The Paper Partnership

The Paper Partnership – britská značka luxusních tapet na zeď, jež přináší na trh vysoce elegantní a krásné tapety. Vyrábějí se jak z papíru, tak i z vliesu.

Papírové a vinylové tapety Clarke & Clarke

Clarke & Clarke – další britský výrobce luxusních tapet, který své produkty vyváží do více než 90 zemí světa, včetně České republiky. V nabídce naleznete především luxusní tapety na zeď z papíru nebo vinylu.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.