Na Vánoce zdravě

Od Vánoc už nás dělí jen necelých 14 dní, a kromě nakupování a balení dárků je potřeba také ukojit mlsné jazýčky a všechny chuťové pohárky všem, kteří zasednou k vánočnímu stolu.
Jeden nejí tohle a druhý tamto a vůbec jste si řekli, že letos to uděláte trochu zdravější, aby jste se před létem zase nemuseli potit ve fitku? Máme dobrou zprávu! Letos totiž potěšíte a překvapíte nejen blízké, ale i váhu po Vánocích. Dali jsme hlavy dohromady a připravili pro Vás to nejchutnější zdravé cukroví.

Nepečené švestkovo-fíkové kuličky

Moje maminka je dělá nejen o Vánocích a pravidelně se po nich zapráší ještě dřív, než nám stihne udělat kávu. Příprava je jednoduchá, takže můžete zapojit i děti.

Potřebujete:
300 g sušených švestek
100 g fíků
20 g lněného semínka (nebo ořechů)
mleté ořechy nebo mandle na obalení

Rozmixujeme spařené fíky se švestkami a celou hmotu zahustíme rozemletým lněným semínkem. Tvarujeme kuličky, které obalíme v mletých ořeších či mandlích. Nepečeme, nesmažíme, necháme jen chvilku uležet a hurá s nimi na stůl.

Raw pralinky

Už jste o nich slyšeli? A co datlová pasta? Taky ne? Tak tady máte něco nového, skvělého, sladkého a zaručeně v hodného na vánoční stůl. Datle obsahují velké množství vlákniny, vitamínů, minerálů a je to taková zdravá náhrada cukru. Na tuhle parádu budete potřebovat mixér nebo silné ruce.

Na jednu dávku potřebujeme:

1 hrnek kešu nebo jiných ořechů (dle libosti a chuti)
1/2 hrnku sezamových semínek
1/2 hrnku ovesných vloček
1 hrnek datlové pasty (200-250 g)
2-3 lžíce holandského kakaa

Jak na to?

Semínka, vločky a ořechy pomele co nejjemněji, přidáme pastu, smícháme vše dohromady a tvarujeme kuličky nebo vmačkáme do formiček. Ty pak můžeme ještě obalit v kokosu. Hotové pralinky skladujeme v uzavřené nádobě v lednici. Vydrží tak dlouho, jak dobře je ukryjete před mlsnými ratolestmi.

Kokosové sušenky

Jestli Vám zbylo z předchozích receptů ještě pár ingrediencí a nevíte co s nimi, tak mám pro Vás na závěr tip, jak je zužitkovat. Ingredience jsou na Vás, všechno se dá nahradit tím, co Vám chutná víc.

Na dva plechy sušenek potřebujeme:

100 g mandlí nebo jiných ořechů
100 g kokosu
50 g ovesných vloček
50 g rozinek
50 g hořké čokolády
100 g másla
2 vejce
2-3 lžíce medu
1 lžička prášku do pečiva
2 lžičky skořice

Čokoládu nasekáme nebo nastrouháme na malé kousky. Mandle rozemeleme a vše smícháme dohromady. Množství rozinek, čokolády a skořice přidávejte podle chuti. Ze vzniklé směsi vytvarujeme malé placičky a vyskládáme na plech. Pečeme 10-15 minut na 200°C.
Varování: Mizí rychle! 🙂

Jestli už máte napečeno, nasmaženo a připraveno, jen Vám stále ještě chybí pár dárků, zkuste i tohle letos úplně jinak. Stejně tak jako přetrvá vůně vánočního cukroví, punče a purpury, tak přetrvá i zážitek, který darujete vašim blízkým. Co takhle dát sestře nebo mamince den jako pro princeznu a mužům splnit dětský sen?

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.