Proč vás bolí prsa

Obtěžuje vás citlivost a bolest prsou? Příčin bolesti je hned několik. Ve většině případů, se nejedná o nic vážného. Na vině může být špatná podprsenka, hormony či  káva, přesto byste bolest neměli podceňovat a popřípadě konzultovat s vaším lékařem.

Bolest prsou před menstruací

Příčinou bolesti a citlivost a napětí v prsou přibližně týden před menstruací má na svědomí hladinách hormonů, která se před příchodem menstruace rozkolísá. S periodou pak obvykle přichází i úleva.

V případě, že trpíte touto bolestí, může vám pomoci gynekolog. Bolest samovolně odchází až v době menopauzy.

Nevhodná podprsenka

Špatná volba spodního prádla se vám často připomene bolestí prsou či hrudníku. V případě, že nosíte příliš pevnou podprsenku, malé košíčky, co vás tlačí a škrtí, výsledkem jsou bolavá prsa. Je důležité věnovat výběru podprsenky maximum, aby byla pohodlná, seděla, jak má a dodávala vašim ňadrům dostatečnou oporu. V případě větších prsou trpí při špatné volbě podprsenky i záda.

Velké množství kávy a čaje

Není prokázáno, že by nadměrné užívání čaje či kávy způsobovala bolest prsou, ale studie ukazují, že omezení, nebo ještě lépe vynechání kofeinu bolest zmírňuje a to především u žen, které trpí fibrocystickou prsní tkání.

Výskyt cyst v prsou

Nepříjemný tlak v prsou spojený s bolestí během menstruačního cyklu mají na svědomí cysty – fibrocystická mastopatie. Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění prsu a  bývá způsobena ženskými pohlavními hormony. Léčba této nemoci je velice individuální a často se uvádí, že se v podstatě ani vyléčit vyléčit nedá. Mizí až v době období přechodu.

Těhotenství

V případě, že vás už několik týdnů bolí prsa, cítíte napětí a měli jste v poslední době nechráněný pohlavní styk, je na čase si udělat těhotenský test. Citlivost, napětí a bolest prsou patří mezi známky těhotenství. Je to způsobeno vlivem hormonů, které zvětšují a připravují  prsa na tvorbu mléka.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.