V létě se tak rády obouváme do sandálů nebo do pantoflí. Jenže co dělat, když máme popraskané a suché paty, které v sandálcích vypadají tak nevzhledně? Proč vlastně kůže na patách praská a jak se této nepříjemnosti zbavit?
Suchou a popraskanou kůži na chodidlech má až 20 % dospělých lidí, tento problém se dokonce nevyhýbá ani dětem. Popraskané paty trápí více ženy než muže, především v těhotenství, při zvýšené zátěži v důsledku obezity nebo když máte práci, kde hodně stojíte (například prodavačky). Za otlaky a popraskanou kůži může také nevhodná obuv.
Jak pečovat o kůži na patách
Ztvrdlou kůži je třeba pravidelně odstraňovat, a to dřív, než dojde k bolestivým prasklinám. Nejméně jednou týdně byste si tedy měli dát tu práci a zbavit se odumřelé kůže na patách. V domácích podmínkách je nejlepší použít škrabku nebo pemzu, které seženete v mnoha variantách. Záleží jen na vás, která z těchto nástrojů vám nejlépe “padne do ruky”.
Ihned po odstranění ztvrdlé kůže, je nutné chodidla dobře promazat výživným krémem. Paty si klidně promazávejte i několikrát denně, nejlépe nějakým hydratačním přípravkem. Je pravda, že dnes už je na r´trhu řada krémů na nohy, díky nimž se daží mít kůži na patách hydratovanou a vláčnou.
Zaručené babské tipy
Asi máte i vy zkušenost s tím, že rady našich babiček bývají velmi účinné. Totéž je i v případě péče o popraskané paty. Pomáhá třeba sádelný zábal. Chodidla namažte sádlem a zabalte do igelitového sáčku. Pak si natáhněte bavlněné ponožky a nechte nohy v zábalu nejméně hodinu, klidně ale přes noc. Potom nohy rozbalte a opláchněte. Následně je namažte hydratačním krémem. Podobně účinkuje kokosový olej, ale i tvaroh, který navíc zmírňuje zánětlivé procesy.
Nečekejte zázrak hned po prvním použití, k úspěchu se dopracujete trpělivou opakovanou péčí. Právě pravidelnost je důležitým aspektem při péči o suché a popraskané paty. A klidně se jednou za 1 – 2 měsíce odměňte péčí profesionální pedikérky.