5 tipů, jak si zlepšit fyzičku na kole

Cyklistika

Pokud chcete spalovat kalorie, budovat svaly nebo zlepšovat celkovou kardiovaskulární kondici, cyklistika je pro vás to pravé. S kolem na sobě můžete pracovat při každodenním dojíždění do práce, užívat si o víkendech nebo si dát do těla v tělocvičně, když prší. Ať už se rozhodnete jet na rotopedu nebo vyrazíte na silnici, máme pro vás několik tipů, které vám pomohou přizpůsobit si trénink a dosáhnout vašich cílů.

Délka vs. intenzita

Délka a intenzita tréninku určuje, kolik spálíte kalorií. Nalezení správné rovnováhy mezi těmito dvěma faktory vyžaduje jistou praxi. Abyste spalovali kalorie, je potřeba jezdit v intenzitě, která odpovídá vaší aktuální kondici, ale zároveň vás tlačí za hranici komfortní zóny. Na začátku musíte zjistit čas, který je pro vás dosažitelný. Pokud chcete dosáhnout nejlepších výsledků, budete muset poslouchat své tělo a stát se svým vlastním trenérem.

Tipy pro cyklisty
Tipy pro cyklisty

Intenzitu zvyšujte postupně

Jízda na kole patří ke cvičením, která jsou šetrná ke kloubům, což z ní činí ideální volbu tréninku pro dny, kdy chcete svým kloubům ulevit. Neberte však jízdu na kole jen jako odpočinek. Pokud se rozhodnete pro cyklistiku, místo klasického workoutu, začněte s příjemnou jízdou na střední úrovni intenzity. Zkuste stupeň intenzity asi 6–7 a vytrvejte 45–60 minut.

Postupné zvyšování intenzity je obzvláště důležité, pokud jste začátečník nebo se chystáte na kolo po dlouhém volnu. Pomalejší návrat ke cvičení s nízkou až střední intenzitou je mnohem lepší, než rychlý začátek, který vás jenom vyřadí z provozu a odradí vás od dalšího tréninku.

Naplánujte si vlastní výzvu

Intervalový trénink na kole je skvělý pro spalování kalorií a zlepšení vaší kardiovaskulární zdatnosti. Střídání mezi obdobími vysoké a nízké intenzity vám nabízí výzvu, zejména když máte málo času. Kratší doba odpočinku dělá cvičení ještě intenzivnějším.

Intervalový trénink na kole
Intervalový trénink na kole

Přidejte si kopce

Pro zvýšení odolnosti přidejte do plánu kopce. Pokud jste venku, vyzkoušejte kopce se strmým stoupáním, vaše svaly budou vyvíjet větší úsilí. Na rotopedu experimentujte s nastavením odporu, dokud nenajdete úroveň, která je obtížná, ale přesto vám umožní stále se pohybovat dobrým tempem. Jen mějte na paměti, že pokud budete tlačit příliš tvrdě, riskujete, že budete klást přílišný tlak na kolena a jízda s přílišným zatížením není nikdy dobrý nápad.

Když jste na rotopedu, představte si, že jste na cestě. Zeptejte se sami sebe: „Mohl bych se rozjet do takového kopce, aniž bych spadl?“ Jestli odpověď zní ne, snižte odpor. Jízda na rotopedu by měla být co nejblíže cyklistice na silnici.

Vytrvalost

Pro zlepšení vytrvalosti, budete muset jet delší dobu. Doba jízdy, by měla být relativní k vaší aktuální kondici. O vytrvalostní jízdě můžeme hovořit při délce 90 a více minut, ale pokud jste na kole nováček, bude vám stačit 60 minut. Časem zvýšíte vzdálenost i dobu, ale snažte se pokaždé mít o něco delší a těžší trasu. Najděte si svou tréninkovou trasu, kterou budete postupně prodlužovat a případně kombinovat, abyste se nenudili.

Cyklistika je zkrátka opravdu skvělý způsob, jak spálit přebytečné kalorie, budovat svaly, zlepšit si fyzickou kondici a především, jak se bavit.

Doporučené články