Proč je komunikace v každém vztahu tak důležitá

Slovo komunikace je asi nejčastěji používané slovo v mezilidských vztazích vůbec. Důvod je prostý: nikdo druhý neví, co se děje ve vaší hlavě, a pokud mu to neřeknete, nemá šanci to zjistit. Jestli vás něco trápí, chcete něco změnit, potřebujete učinit rozhodnutí, potřebujete o tom mluvit.

Komunikace je důležitou součástí každého vztahu. Tedy nejen vztahu mezi mužem a ženou, ale i mezi rodičem a dítětem, zaměstnavatelem a zaměstnancem, firmou a zákazníkem, prostě všude. Aby ale byla účinná a efektivní, má správná komunikace určitá pravidla. Pokud si je osvojíte, nebudete mít s komunikací žádný problém.

Pravidla, která usnadní komunikaci ve vztahu

Asi si vzpomenete, jak rychle se z nevinného dotazu strhne hádka, při níž si vyčítáte i to, co se stalo před sto lety. Aby se toto nestávalo, je nutné držet se pravidel správné komunikace, které nejsou nijak složitá, ale musíte je dodržovat vědomě. Před každým plánovaným rozhovorem, na ně myslete; časem se stanou samozřejmostí.

Ujasněte si téma rozhovoru a toho se držte. Co chcete partnerovi sdělit? O čem má být společná komunikace? Chcete s ním probrat nějaké změny, své pocity nebo naplánovat nějaké aktivity? Dobře. Vyberte jedno téma a toho se držte. Nemluvte o všem najednou, ztratíte se v tom a nejspíš nedospějete k žádnému výsledku.

Buďte otevření, ale neútočte, nezesměšňujte a nehodnoťte. Vždycky se vyplatí říct jasně, co máte na srdci. Nestačí náznaky, povzdechy a představa, že váš partner přece musí vědět, jak se právě teď cítíte. Jestli jste unavená z toho, že musíte všechno doma dělat vy a partner vám nepomůže, řekněte mu, že jste unavená a potřebujete pomoc. Bez výčitky, bez ironie, na rovinu. Cílem komunikace přece není ublížit mu, ale rozdělit si domácí práce.

Naslouchejte aktivně. Dejte partnerovi prostor k vyjádření. Zopakujte bez známky ironie či sarkasmu to, co vám partner řekl. Ujistíte ho tím, že mu nasloucháte a že jste rozuměli správně. Této komunikační technice se říká parafrázování.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.