Pravdy a mýty o snídani

Myslím, že každá z nás se snaží žít a jíst zdravě, aby si udržela vitalitu i postavu, jenže názory na výživu se dost nepochopitelně různí a často si protiřečí. Stejné je to i se snídaní. V následujících řádcích se tedy zaměříme na nejčastější mýty o prvním ranním jídle.

Mýtus č. 1  – Snídat bychom měli do hodiny po probuzení

Není nutné do sebe něco cpát ve chvíli, kdy nemáte hlad, snídani klidně odložte na dobu pro vás přijatelnou. Jedině v případě, že vás čeká ranní trénink, je dobré něco sníst, aby si tělo nebralo energii ze svalů, což je po glYkogenu nejjednodušší způsob, jak se k energii dostat. Tuk se začíná spalovat až později.

Mýtus č. 2 – Ovocné šťávy jsou ráno nezbytné

Pomerančový džus se skoro stal symbolem dobré snídaně. Přesto to není až tak nutné lít do sebe ráno šťávy z většího množství ovoce, protože v něm jsou, jak víme, jednoduché cukry. Zdravotní efekt ovoce je navíc v obsahu vlákniny, která hýbe střevy, a ta ve vylisované šťávě chybí. Nic se nestane, když džus vynecháte a dáte si třeba bylinkový čaj.

Mýtus č. 3 – Zdravé cereálie jsou nejlepší základ pro náročný den

Tvrdí se všeobecně, že když si k snídani dáte müsli s jogurtem nebo celozrnný rohlík se šunkou, budou mít energii na celé dopoledne a přitom ještě zhubnete. Od útlého dětství učíme děti jíst čokoládové cereálie s mlékem, protože je to zdravé. Jenže sacharidy ráno zvednou hladinu cukru v krvi, slinivka začne produkovat inzulín, který hladinu zase sníží a pak přijde hlad. Tělo sice cukr použije jako zdroj energie, ale nebude čerpat ze svých tukových zásob. Zkuste sacharidy při snídani vyřadit a dejte si je až obědu nebo po sportu, jistě se brzy dostaví výsledek v podobě více energie a méně tukových vrstev.

Mýtus č. 4 – Snídaně má být vydatná, stejně se do večera všechno spálí

Jestliže se chystáte na náročný fyzický výkon, ať je vydatná  a bohatá na živiny, v kanceláři během dne ovšem spálíte méně energie, podle toho musí vypadat i vaše snídaně. Jeden tip pro vás máme:dopřejte si po ránu více bílkovin a máte jistotu, že vám energie vydrží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *