Už od malička tak nějak věříme na velkou lásku na celý život hledáme ji a doufáme, že právě my ji potkáme. Jak ji ale poznat? A jak si ji udržet, aby skutečně byla navždy?
Pokaždé mě znovu dojme, když potkám starší manželský pár, drží se za ruku, jdou vedle sebe pomalými krůčky a vzájemná láska je z nich přímo cítit. Možná existuje nějaký tajný recept na to, jak si lásku udržet, v praxi ovšem řada lásek nakonec nepřežije.
Láska má své fáze
Nejdříve jsme díky feromonům poblouznění, prostě nás ten člověk navzdory všem předpokladům přitahuje. Následuje zamilovanost a hodně záleží na tom, jak s ní naložíme – podle toho trvá asi čtyři až šest měsíců, někdy však klidně i dva roky.Teprve když přejde i tato fáze růžových brýlí a my navzdory chybám svého partnera stále ve svém životě chceme, je to konečně láska.
Láska je cit, který přetrvá, i když už vidíme partnerovy nedostatky a děláme dohody i kompromisy. Je to uvědomění si skutečnosti, že chceme s tím člověkem sdílet svůj život a dělat si ho navzájem šťastný. Přestože prožitek může být u každého jiný, láska je vědomé rozhodnutí .
A pak vyprchá
Po letech většina vztahu dojde situace, kdy se láska, ten cit, díky němuž jsme šťastní, sršíme endorfiny a pozitivní energií, rozplyne a zbývá zvyk a setrvačnost. V horším případě některý z partnerů odejde za novou lásku a druhý zůstává sám – zklamaný, podvedený, zničený.
Mnoho párů navzdory tomu, že ta vřelá láska mezi nimi již vyprchala, žijí v celkem klidné symbióze a dožijí jako dva kamarádi bez většího konfliktu. Jestliže se ovšem partneři po mnoha letech opouštějí, je třeba přijmout tu životní změnu a najít si nový smysl života. I v pokročilém věku je dobré mít někoho, s kým můžete své životy sdílet, vyplnit je společnými prožitky a být znovu šťastní. Dokonce i bez erotického jiskření se dá vytvořit vztah, který vás bude naplňovat a obohacovat všední dny. Naopak se dá říct, že s přibývajícím věkem a zkušenostmi, je mnohem důležitější právě přátelství.