Pracovní pohovor není poprava aneb jak se na něj připravit

Nastupujete do práce po ukončené mateřské nebo jen přemýšlíte o změně zaměstnání? Tak či tak štěstí přeje připraveným. Nejde o život, proto nebuďte z této situace napjatí. Důležitým faktorem vedoucím k úspěchu je vědomí vlastní osobitosti a síly. V drtivé většině případů je to právě přehnaná obava, která zabraňuje v dosahování stanovených cílů.

Na každý pracovní pohovor je vhodné se předem připravit. Zvlášť pokud jde o první po delší době. I některé drobné detaily mohou rozhodnout o vaší budoucnosti. Připravili jsme si pro vás pár tipů, jež vám pomohou s přípravou.

Vaše silné stránky

Popřemýšlejte, co vše jste se stihli za svůj život naučit. Klidně si to zapisujte někam do notýsku, ať na nic nezapomenete. Jakých dosavadních úspěchů jste dosáhli? Uvažujte nad svými silnými stránkami, které to jsou? Najděte alespoň jednu.

Pracovní pohovor si natrénujte

Zabývejte se intenzívně tím, kdo skutečně jste a trénujte hovořit o sobě nahlas před zrcadlem. Zkoušejte si nanečisto průběh pracovního pohovoru.

Informovanost

Vyhledejte si pokud možno co nejvíc informací o dané společnosti. Firma, kde se hodláte ucházet o práci má zajisté webové stránky. Čemu všemu se společnost věnuje, jaká je její firemní kultura a také podrobnější informace o nabízené pozici.

Pravděpodobné otázky

Buďte si jistí, že zazní otázky typu: Proč bychom měli vybrat zrovna vás? Jaké jsou vaše silné stránky? Máte nějaké cíle? Kde se přibližně vidíte za pár týdnů, měsíců či let? Jakou máte představu o platu? Jak společnosti můžete přispět? Jaké jsou vaše hobby? A mnoho dalších podobných otázek ušitých přímo na tělo.

Než plácnout nějakou hloupost, raději férově přiznejte, že nevíte či jste zaskočeni danou otázkou. Snažte se být v pohodě, mít pozitivní přístup a kladné vystupování. Zvládnutí stresu je jednou z vašich silných stránek a personalista to ví. Jestliže některou z otázek nepochopíte, klidně se zeptejte. Drobná nervozita je na místě, ale přemíra stresu na nikoho dojem neudělá.

Řeč těla

Nejen slovem se člověk vyjadřuje. Nebylo by od věci zjistit si před důležitým pohovorem pár principů ohledně řeči těla. Nemáte-li na to čas ani náladu, držte se alespoň základních pravidel: udržovat oční kontakt při debatě, odložte si kabát, seďte uvolněně a nepřekřižujte ruce a nohy – značí to uzavřený postoj, nehrajte si s vlasy, řetízkem ani telefonem.

Prostor pro otázky

Pracovní pohovor není výslech, kde budete pod palbou dotazů na ně odpovídat. Měla by to být uvolněná konverzace, kde bude prostor i na vaše otázky, proto si předem nějaké připravte. Personalista uvidí, že jste nad tím přemýšleli a věnovali tomu svůj čas. Ptejte se například na odpovídající ohodnocení, svou pozici, jaké vám plynou povinnosti a další předem připravené otázky.

Na pracovní nabídku se příliš neupínejte. Není to jediná šance, kterou ve svém životě máte. I když jste už stihli absolvovat několik pohovorů, kde vás třeba odmítli, nepropadejte panice. Považujte to za cestu, nikoliv váš cíl. Běžte na pohovor s vědomím, že se naučíte opět něco nového. Budete pak lépe připravení na další pohovory, které zvládnete levou zadní.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.