Jak vyvolat menstruaci

Menstruace představuje opakující se krvácení v rámci menstruačního cyklu. Vaječníky ženy začnou produkovat vajíčka – každý měsíc jedno a střídají se. Není-li vajíčko oplodněno spermií, musí odejít z těla v podobě krve. Menstruace samo o sobě je složitý děj, při němž dochází ke změnám na vaječníku, děloze, vejcovodech i pochvě.

V této době dochází rovněž ke změnám hladiny různých hormonů, jež se podílejí na řízení menstruačního cyklu. Délka ovulačního cyklu se různí – obecně se považuje za normální 28 dní. Většinou se počátek menstruačního krvácení považuje za start cyklu, proto se první den krvácení nazývá prvním dnem cyklu. Celý menstruační cyklus dělíme na 4 fáze: menstruace, folikulní fáze, ovulace a luteální fáze.

Další tipy jak oddálit nebo vyvolat menstruaci! Kdy nejlépe pomůže bylinkový čaj a kdy už je potřeba injekce?

Kdy navštívit lékaře

K lékaři by měla zajít každá žena starší 15 let, která nezačala menstruovat. Ovšem stejně tak je důvodem návštěvy gynekologa, jestliže vám menstruace jeden měsíc vynechá. Každého pravděpodobně hned napadne, že důvodem vynechání menstruace je těhotenství. Ovšem důvodů, proč se nedostavuje menstruace v pravidelných intervalech, existuje celá řada. Od stresu, depresí, náhlým přírůstkem či úbytkem váhy, onemocnění štítné žlázy či vaječníků a mnoho dalších. Absence dvou menstruací ročně se stále považuje za normu. Na stranu druhou počítejte s tím, že následující měsíc po vynechané menstruaci bude pravděpodobně krvácení podstatně silnější.

Vyvolání menstruace

Nejčastěji menstruaci vyvolá lékař pomocí injekce. Pokud se vám nechce hned pospíchat k lékaři, nejdříve si udělejte těhotenský test. Máte-li jistotu, že nejste těhotná, můžete zkusit „babské rady“. Na vyvolání menstruace pomáhá horká koupel nebo červené víno. Účinnou radou je také konzumace sójových jogurtů. Další radou je na noc spolknout lžíci octa, ale některým může být zle – proto je vhodné to krátce na to zajíst či zapít. Nevolnost do tří hodin ustoupí. Dalším přírodním vyvolávačem je pelyňkový čaj – proto se nedoporučuje jeho pití právě v době těhotenství. Nepřichází-li menstruace z důvodů, že jste právě vysadila antikoncepci, vyčkejte ještě. V tomto případě se pravidelná menstruace dostaví po čase.

 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.