Tyto signály oznamují, že máte pravděpodobně problémy se žlučníkem

Občas nás bolí břicho. To je celkem běžný jev a příčiny nemusí být nijak fatální. Obvykle jde o plynatost, nebo sníme něco nevhodného, co pak špatně trávíme. Jenže někdy bolest břicha předznamenává větší zdravotní problém, například potíže se žlučníkem.

Jak se projevují problémy se žlučníkem a kdy se zpravidla projeví? Žlučníkový záchvat je vyvolán ucpáním vývodu žluče do střeva a ozve se silnou bolestí jakoby náhle, nečekaně. Přesto ale má své zákonitosti, takže tak úplně nečekaný není. 

Co vyvolává žlučníkovou koliku

Žlučníkový záchvat může bývá velmi často vyvolán konzumací tučného jídla, přejídáním,  fyzickou námahou nebo rozčilením. Problémy se žlučníkem jsou ale nejčastěji způsobeny dlouhodobou špatnou životosprávou – záchvat pak vyvolá další konzumace dráždivého jídla. Silná křečovitá bolest pod pravým žebrem vystřeluje do zad a okolí žaludku. Bolest může být tak výrazná, až nesnesitelná, kdy se postižený fakticky bolestí svíjí. Žlučníkovými záchvaty trpí častěji ženy.

Příznaky žlučníkového záchvatu

Prvním příznakem začínajícího žlučníkového záchvatu bývá nepříjemný pocit pod pravým žebrem, doprovázený pocitem plnosti či nafouknutého břicha. Může se objevit také říhání nebo škytání. Při spuštění záchvatu se nepříjemný pocit pod pravým žebrem prudce změní v intenzivní bolest. Ta postupuje podél pravého žeberního oblouku do zad a vystřeluje až k lopatce. Bolest může trvat i více jak 30 minut a je opravdu velmi silná.

Koliku doprovází i pocit žluči v ústech, někdy i zvracení, postižený má zažloutlé bělmo, je bledý a potí se. Někdy se žlučníkový záchvat projeví zažloutnutím kůže jako při žloutence. 

Ucpání žlučovodu, což je příčinou žlučníkové koliky, je způsobeno žlučovými kameny. Jediným trvalým řešením potíží se žlučníkem je odstranění těchto kamenů. Při záchvatu je tedy nutné jet na chirurgickou pohotovost nebo volat záchranku.