Návod, jak si vyrobit účinné čisticí prostředky z toho, co najdete doma

Komerční čistící prostředky jsou paradoxně větším nebezpečím pro naši domácnost, než nepořádek, jehož se pomocí nich chceme zbavit. Chemikálie, obsažené v čističích, zůstávají na čištěných površích, v prádle, ve vzduchu. Jak se s nimi vypořádat?Vyrobit si účinné čistící prostředky z toho, co najdete doma. Co běžně přidáváte do jídla a nijak vám to neškodí.

Už po generace se v rodinách předávají zaručené recepty na domácí čističe i na prostředky, jimiž spolehlivě vyperete. Základem všech je soda, ocet, kyselina citronová a různé oleje. Díky těmto naprosto běžným a všude dostupným ingrediencím si můžete vyrobit ekologické účinné prostředky do domácnosti.

Tablety na nádobí do myčky

Připravte si silikonovou formu na led nebo na čokoládu. Tu naplníte směsí, z níž vzniknou tablety do myčky. Na směs budete potřebovat po jednom hrnku soli, jedlé sody, práškové sody na praní (je lepší, než ta krystalická), ¼ hrnku kyseliny citronové a hrnek vody. 

V míse smíchejte suché přísady, přilijte vodu a promíchejte. Počkejte, až se přestanou tvořit bublinky, pak směs pořádně upěchujte do formy. Nechte je schnout nejméně přes noc, potom je přendejte do uzavíratelné dźy. Při každém zapnutí myčky dejte jednu tabletu a přilijte ½ hrnku octa, aby se na nádobí netvořily skvrny.

Leštěnka na nábytek

Smíchejte 1 šálek rostlinného oleje a ½ šálku citronové šťávy. Emulzí naplňte rozprašovač a tu nastříkejte na nábytek. Přeleštěte měkkým hadříkem. Citronová šťáva působí proti špíně a olej dodává nábytku lesk.

Univerzální čistící prostředek

1 hrnek vody, ½ hrnku octa, 2 lžíce jedlé sody a 20 kapek esenciálního oleje smíchejte a přelijte do uzavíratelné lahvičky. Před každým použitím pořádně protřepejte a použijte na čištění a dezinfekci pracovních ploch.

Čistič oken

Na sklo naše babičky používaly ocet a vodu v poměru 1 : 1. Můžete přidat i cca 15 – 20 kapek esenciálního oleje s vaší oblíbenou vůní. Nalijte směs do rozprašovače a z něj nanášejte na sklo. Leštěte měkkým hadříkem. 

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.