Chcete čistá okna? Řekneme vám jak na to.

Mytí oken patří k činnostem méně oblíbeným, zvlášť když jsou na sklech po hodinách práce stále ošklivé šmouhy. Přitom je možné mít poměrně jednoduše a rychle okna čistá.

Jak často myjete okna? Stačí vám to dvakrát do roka, nebo patříte k těm, kdo je myjí častěji? 37 % Češek myje svá okna 1 – 2x ročně a 43 % dokonce 3 – 4x za rok. A jistě se kadé hodí pár tipů, jak si práci zjednodušit.

Kvalitní přípravky a pomůcky

Mytí skel má svá specifika a jen tak něčím je nevyčistíte. jestli jste je dosud myla hadrem a”leštila” zmačkanými novinami, asi budete překvapená, že se správnými pomůckami to jde mnohem snadněji.

Na mytí rámů i okenních skel jsou ideální prostředky na bázi alkoholu. Použít se dají také přípravky s čpavkem, i když zrovna moc nevoní. Čpavek ale velmi dobře odmašťuje, takže díky němu tu nejhorší práce budete mít poměrně rychle za sebou. Tyto přípravky sežene v prodejnách s prostředky na profesionální úklid, ne v obyčejné drogerii. Okna myjte houbičkou nebo mikrovláknovou utěrkou. NA závěr pak okna stáhněte stěrkou.

Jak správně mýt okna

Především se do mytí oken nepouštějte v době, kdy mrzne, ani při ostrém slunci. V mraze nebudou fungovat chemické přípravky tak, jak potřebujete a v horku se zase bude rychle odpařovat voda na sklech a zanechá stopy, které se špatně rozlešťují. ideální období pro mytí oken je tedy určitě jaro a podzim.

Začněte nejprve mytím okenních rámů. Naneste si přípravek na utěrku nebo houbičku a rámy otřete. Teprve potom použijte přípravek na mytí skel (na jiné čisté houbičce) a umyjte okenní skla. Zbytky přípravku stáhněte stěrkou a doleštěte mikrovláknovou utěrkou.

Pokud budete postupovat tímto způsobem, nejen, že budete mít okna umytá rychle, nespotřebujete ani velké množství vody.

Kbelík s jarovou vodou už je minulost. Jestliže byste myli okna roztokem saponátu, museli byste nejprve saponát ze skel smýt a teprve potom dolešťovat. To v případě alkoholových nebo čpavkových prostředků není nutné, protože ty rychle vyprchají.