Zařizujeme garsonku – na co všechno je třeba myslet

Zařídit si pohodlně malý jednopokojový byt si žádá hodně kreativity. Chce to spoustu věcí oželet a vymýšlet originální řešení, měřit a plánovat. A na konci vší té námahy máte najednou útulně a přitom účelně zařízenou garsoniéru, váš první samostatný domov.

Na rovinu: bydlení v garsonce je levné řešení v případě, že odcházíte od rodičů, jste singl a zatím to nechcete měnit. Dva v garsonce jsou už dost v presu, dříve nebo později dojde na ponorku a nutnost poohlédnout se po větším bydlení. Zařídit si jednopokojový byt jen tak pro sebe ale může být docela zábava.

Prostor nechte otevřený

Jestliže si chcete byt rozčlenit na jednotlivé zóny, volte otevřené policové stěny, kterými může pronikat světlo od okna a nezpůsobují pocit stísněnosti. Přepážky navíc nežeňte až do stropu, i nad nimi nechte prostor pro šíření denního světla. Do garsonky se také hodí paravány –  jsou navíc mobilní, takže když vám rozdělení pokoje přestane vyhovovat, dá se snadno přestavět.

Promyslete vybavení

V malém bytě je nutné využít opravdu každý prostor, a to i do výšky, i každé zákoutí. Velkou výhrou je možnost nechat si vyrobit nábytek na zakázku, případně pořídit nábytek skládací nebo multifunkční. Vestavěné skříně využijí každé možné místo až ke stropu, v menších bytech je lepší nábytek s menší hloubkou. Pokud máte v okolí dobrého truhláře, může se vaše garsonka pyšnit takovými kousky nábytku, jako třeba jídelní stůl s poličkami na bocích nebo kuchyň zavřená do staré almary. Vždy se snažte pořizovat nábytek lehký a světlý, ideálně závěsný, tak dodáte prostoru na vzdušnosti a opticky ho zvětšíte.

Pro zvýšení bezpečnosti, zvažujte kvalitnější dveře a zvenčí si dejte kouli na dveře.

Víceúrovňové bydlení

Rozčleňte si podlahovou plochu efektním a praktickým stupínkem, pod nímž můžete uschovat větší neskladné věci. Pódium opticky oddělí jednotlivé zóny v bytě, například na něm můžete mít vysokou matraci a vyřešit tak spaní. V těch docela malých bytech, kde není možné vytvořit si jednotlivé zóny, nezbývá, než si zařídit “patrové bydlení”- postel nahoře a pod ní sedačka s konferenčním stolkem nebo pracovní kout.

 

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.