Quinoa (česky merlík čilský) je jihoamerická rostlina, jejíž semena si rozhodně zaslouží naši pozornost. Inkové ji uctívali jako “matku zrn”, díky svým nutričním hodnotám se těší obrovskému zájmu i dnes. Zvyšuje pohyblivost střev, zrychluje spalování tuků a podporuje vstřebávání výživných látek. Vláknina v quinoe je nerozpustná a efektivně pomáhá vylučovat toxiny z těla.
Existuje ve třech druzích: bílá má jemnou máslovou chuť, červená quinoa má jemnou oříškovou chuť a je křupavější, černá je chuťově nejvýraznější. V současné kuchyni se používá spíš jako luštěnina, ale stále se z ní mele mouka, tak, jak to odjakživa dělali obyvatelé Jižní Ameriky.
Mexická quinoa na pánvi
Příprava pokrmů z quinoy je poměrně snadná a výsledek překvapí. Zkuste si ji uvařit třeba podle následujícího receptu.
Budete potřebovat:
- 1 hrnek sytové quinoy
- 1 plechovka červených fazolí
- 1 hrnek zrn kukuřice (z plechovky nebo předem uvařené)
- hrnek drcených rajčat
- 1 avokádo nakrájené
- olej
- 2 stroužky česneku
- zeleninový vývar
- šťáva z 1 limetky
- sůl, pepř, kmín, hrst sekaného koriandru
Mexičani milují ostrá jídla a i vy si do pánve můžete přidat chilli nebo papričky jalapeňo, tato varianta je ale pro otrlejší strávníky.
Postup:
Quinou propláchněte v horké vodě. Ve větší a hlubší pánvi rozehřejte olej, přidejte utřený česnek a za stálého míchání asi minutku osmahněte. Přidejte rajčata, vývar, quinou, fazole, kukuřici, kmín, sůl a pepř, přiveďte k varu a pod pokličkou pomalu duste asi 20 minut.
Potom odkryjte a zkontrolujte množství tekutiny. Pokud je jí v pokrmu ještě dost, vařte odkryté za častého míchán dokud se přebytečná tekutina nevypaří. Jídlo dochuťte koriandrem, avokádem a limetkovou šťávou.
Tento základní recept můžete při podávání doplnit kysanou smetanou, salsou nebo omáčkou enchilada. Pokrm také můžete p