Meditace – jak na nás působí a jaké jsou jejich výhody

Věděli jste, že absolutní většina úspěšných lidí medituje? Jedním z důvodů je fakt, že se díky meditacím mnohem lépe soustředí nejen na jednotlivé úkoly, ale i na cestu, po níž se ubírají. Umí si zhodnotit, kde se právě ve svém snažení nacházejí a kam chtějí dál směřovat.

Meditace je prospěšná pro psychiku a zlepšuje i fyzické zdraví. Jaké benefity vám do života přinese pravidelné meditování? Tady jsou některé z nich:

Meditace odbourává stres

Dlouhodobý stres se dokáže velmi nepříjemně podepsat na zdraví i na každodenním životě. Vyvolává nespavost, pocity úzkosti, často i deprese a negativní myšlení. Stres zvyšuje krevní tlak, zvyšuje únavu a díky zvýšené produkci stresového hormonu kortizolu může narušit váš metabolismus a vy budete přibírat na váze.

Už jen pár minut meditace denně dokáže nejen snížit stres jako pocit, ale také hladinu kortizolu v organismu. Pomůže zklidnit tělo i mysl, zbavit úzkosti i problémů s usínáním. Meditováním si zlepšíte náladu, sebekontrolu, koncentraci i schopnost rozhodování. 

Meditací k sebepoznání

Lidé, kteří se meditacím věnují delší dobu vypovídají, že se přenesou do vyššího stavu bytí, do kontaktu se svým vnitřním já. Díky tomu nalézají svoji autenticitu, pravdu a také pocit štěstí. Pravidelné meditace vedou k sebepoznání, k uvědomění si vzorců, které ovládají naše chování i k tomu, jak vztahy máte ke svému okolí a k lidem kolem sebe.

Tím, že si uvědomíte své vzorce chování a myšlenky, které vás mohou zraňovat nebo odvádět od vašich záměrů, docílíte snadněji pozitivních změn ve svém životě. Lépe se také udržíte na cestě za svými cíli. Díky meditacím zaznamenáte brzy nejen pozitivní změny v přemýšlení, v sebeovládání či sebevnímání celkem, ale také budete milejší, šťastnější a ochotnější pomáhat ostatním. 

Meditace umí potlačit bolest

existuje studie, která prokazuje, že pacienti s meditačním tréninkem jsou méně citliví na bolest. Meditací je možné zvýšit aktivitu mozkových center, která potlačují vnímání bolesti a to i chronické a intermitentní (přerušované, vracející se). Je tedy možné využít meditace k podpoření léčby chronických bolestí, případně ji využít při fyzioterapii.

Mohlo by se Vám také líbit

Diskuze je uzavřena.