Jak udržovat lásku ve vztahu i po delší době

Oslavili už stříbrnou svatbu, nebo možná i kulatější výročí společného života, stále jim ale z oč září láska, kdykoliv se na sebe podívají. Znají tyto páry nějaké kouzlo, že jim láska vydržela tolik let? Ano. Tím kouzlem je posilování vztahu.

V prvních 3 letech je to jednoduché, zamilovanost a vzájemná touha se postará o to, abyste byli rádi a často spolu. Co ale dělat, když tělesná touha přestává být hnacím motorem, přichází zodpovědnost za děti, starost o domácnost a rozpočet? Jak udržovat lásku, když třeba přijdou potíže? Psychologové a vztahoví poradci mají jistě řadu dobrých tipů, co je ale nejdůležitější?

Mít parťáka pro život

Vlastně byste toto kritérium měli uplatnit už při výběru správného partnera. Ano, je důležité, aby byl váš budoucí partner pohledný, sympatický, měl nějakou finanční rezervu a hlavně práci. Aby byl schopen vás zajistit v době, kdy budete na mateřské pečovat o vaše společné děti. V první řadě ale musí být kamarád, chlap do nepohody, který dokáže řešit situace, nehroutí se před prvním problémkem, dokáže vzít za práci a také vás podpořit, když se vám zrovna nedaří.

Na druhou stranu si uvědomte, že totéž tak nějak automaticky očekává muž od vás: že nebudete utrácet víc než kolik stihne vydělat, že se dokážete uskromnit, když se mu zrovna nebude dařit, budete mu oporou v nesnadných chvílích a vždycky pro něj budete mít pohlazení a úsměv.

Zamilovávat se každý den

Před časem jsem na toto téma četla jednu úžasnou myšlenku, která práci na vztahu a udržení lásky mnohem zjednoduší. Spočívá v tom, že každé ráno, když spatříte tvář svého partnera, vzpomenete si, proč jste se do něj zamilovali. A najdete pro dnešní den důvod, proč se do něj zamilovat znovu. Třeba vás dnes vezme na večeři do restaurace, odveze děti na víkend k rodičům, nebo už konečně natře plot u předzahrádky. Je jedno, co bude pro dnešní den tím důvodem.

A nezapomeňte, že i vy můžete pro svou lásku dnes něco udělat, abyste i vy dali svému protějšku důvod, proč by se měl dnes opět zamilovat on do vás. Právě ty drobnosti a malé úsluhy dělají vztah pevnějším a posilují lásku. To něco, co děláte navzájem jeden pro druhého, abyste mu zpříjemnili den – život.

Mohlo by se Vám také líbit

Diskuze je uzavřena.