7 účinných triků, jak odbourat stres

Někdy náš život ovládne stres a my hledáme způsob, jak se ho co nejrychleji zbavit. Dlouhodobý, vleklý stres totiž může velmi negativně ovlivnit vaše zdraví a způsobit velké potíže.

V každé stresující situaci slýcháte od svého okolí, že se máte uklidnit. Jenže to je často to nejtěžší, co v tu chvíli jste schopni udělat. Pojďme si tedy poradit několik triků, jak stresovou situaci zvládnout a znovu dostat svůj život do normálu.

1, Dýchejte zhluboka

Soustřeďte se zcela na svůj dech, na pomalý nádech nosem a výdech ústy. Toto naprosto vědomé dýchání vás během chvále zklidní a okysličený mozek bude lépe přemýšlet.

2. Hledejte různá řešení

Někdy v první chvíli nevidíte východisko, ale s klidnější myslí najednou najdete další možnosti. Jen si dopřejte tu chvilku na zklidnění.

3. Zapomeňte na budoucnost

Nemyslete teď na to, co bude dál. Soustřeďte se výhradně na vzniklou situaci a její řešení. Všechno ostatní teď není důležité.

4. Jak na záchvat paniky

Často se jako průvodní jev stresové situace objeví úzkost či záchvat paniky. V takovém případě všeho nechte a vyjděte si na chvíli na vzduch. Dejte si 10 minut svižné chůze nebo se proběhněte.

5. Když není možný pohyb venku

Jestli není možné vyjít si na chvíli na čerstvý vzduch, zkuste najít nějaké klidné odlehlé místečko a dopřejte si klid a soustředění. Pak se vraťte a začněte jednat.

6. Postavte se tomu čelem

Říká se tomu expoziční terapie a zahrnuje pozvolný přesun od nepříjemných pocitů k těm příjemným při obávané aktivitě (například telefonování na úřady nebo mluvení na veřejnosti). Pomocí tohoto triku se mnohem snadněji vypořádáte se svými obavami.

7. Buďte asertivní

Hodně stresových stavů je důsledkem toho, že si sami naložíte víc úkolů, než dokážete reálně zvládnout. A to všechno jen proto, že neumíte říci ne, případně nedokážete část práce delegovat. Nenechte se zatlačit do kouta a vždy, když se začne stávat situace nezvladatelná, buďte asertivní.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.