Suché ruce – proč jsou suché a jak to změnit

Ruce tak nějak odnesou úplně všechno: slunce, mráz, špínu i chemikálie. To vše působí na pokožku rukou a bez správné péče obvykle dochází k jejímu vysušení. Jestli chcete mít ruce stále krásné a hebké, dopřejte jim, co potřebují.

Říká se, že ženu poznáš podle rukou. Dokonalá dáma má ruce vždy pěstěné, opečovávané. Ovšem, i když netoužíme být dokonalé dámy, chceme mít pěkné a zdravě vypadající ruce, takže jim tu péči opravdu dopřejeme. Co dělat, abychom neměli ruce suché?

Proč máte suché ruce

První krok, který musíte udělat, abyste neměli suché ruce, je zjistit, proč suché jsou. Co všechno může být příčinou toho, že se vám pokožka na rukou vysušuje:

  • časté máčení rukou ve vodě, zvlášť když je teplá a chlorovaná
  • saponáty, které používáte na úklid (bez ochranných rukavic)
  • vaše zaměstnání, například práce s chemickými či biologickými látkami, práce při vysokých teplotách (zdravotnictví, pohostinství, zemědělství, úklid a další)
  • klimatické vlivy – mráz pokožku výrazně vysušuje, protože v zimě je vlhkost vzduchu mnohem nižší
  • věk – od 50 let se tuk pod pokožkou tvoří mnohem méně, navíc v tomto věku je vyšší pravděpodobnost výskytu cukrovky či onemocnění ledvin, které mají na suchou pokožku svůj vliv
  • zdravotní problémy, mezi něž především počítáme atopickou dermatitidu nebo ichtyózu

Jak pečovat o suché ruce

Ve chvíli, kdy vypozorujete, proč se vám ruce vysušují, můžete zvolit vhodné řešení. Rozhodně začněte při úklidu a rizikové práci používat ochranné rukavice. Myjte si je ve vlažné vodě a používejte kvalitní mýdlo. A nezapomeňte pokožku rukou hydratovat, klidně i několikrát denně.

Na hydrataci rukou používejte pleťové krémy a oleje. Účinné hydratační složky jsou glycerin, sorbitol, ceramidy, laktóza, kyselina hyaluronová, urea a minerály – některé pleti vlhkost dodají, jiné ji umí zadržet. Důležitým krokem pro hydrataci pokožky je také dostatečné množství tekutin, které během dne pijete. 

Kdy by měl zasáhnout lékař

Jestliže běžné kosmetické hydratační přípravky nepomáhají, pokožka se loupe nebo svědí, měl by vaše ruce vidět dermatolog. Může se stát, že vaše pleť reaguje na něco, na co jste alergičtí. Lékař v takovém případě může předepsat mast nebo krém s obsahem kortikosteroidů nebo imunomodulátorů. Takové masti zmírní svědění i otoky a v kombinaci s hydratačními krémy mohou vaši pokožku dostat do normálu dost rychle. 

Zároveň byste měli s lékařem řešit i příčinu alergické reakce a eliminovat jí, aby se problém se suchými rukami neopakoval. Stejně tak byste se měli vyvarovat jiným spouštěčům a víc se zaměřit na prevenci: nosit rukavice při práci i při mrazivém počasí, nevystavovat ruce horké vodě, pravidelně je promazávat hydratačními krémy, dodržovat pitný režim a podobně.