Česnek je známý jako přírodní antibiotikum, navíc podporuje imunitu a nastoluje rovnováhu vnitřní mikroflóry. Jestliže sníte denně byť jeden stroužek, s vaším tělem se začnou dít divy.
Pěstování česneku se věnovali už před 5000 lety staří Římané, Asyřané, Egypťané, Řekové, Židé a Arabové. Byl považován za krále koření a dodnes tomu není jinak.
Čím je česnek jedinečný
Syrový česnek je mnohem silnější antibiotikum, než penicilin nebo tetracyklin a přitom neničí střevní mikroflóru tak, jak to dělají farmaceutická antibiotika. Na rozdíl od nich česnek nenarušuje imunitní systém, naopak ho posiluje. Obsahuje sodík, draslík, selen, vápník, hořčík, síru, dusíkaté látky, kyselinu fosforečnou, dále vitamíny C, D a B, esenciální oleje či fytosteroly. Jedním z nich jako je allicin, který má silné bakteriostatické účinky a pomáhají tak rychleji léčit infekci.
Česnek umí bojovat i s plísňovými onemocněními, poradí si s parazity a má další terapeutické schopnosti. Zcela jistě patří mezi nejléčivější byliny, jaké jsou v našich zeměpisných šířkách k dispozici.
Na co je česnek vhodný
Česnek, kromě protizánětlivých účinků, zabraňuje ucpávání hlavních a vedlejších tepen, snižuje krevní tlak i úroveň hladiny cholesterolu v krvi. Chrání orgamizmus proti srdečním onemocněním, snižuje syntézu triglyceridů v játrech, tím zpomalují případný rozvoj aterosklerózy. Působí také jako antikoagulant – ředí krev a zabraňuje tvorbě nebezpečných krevních sraženin (pomáhá snižovat riziko vzniku mrtvice, nebo infarktu).
Hodně se používá při detoxikaci, pomáhá při cukrovce, tyfu, dokonce pomáhá zabíjet buňky glioblastomu, zhoubného nádoru na mozku.
Pomáhá při trávení, podporuje chuť k jídlu, správnou funkci jater a močového měchýře. Vřele se doporučuje při poruchách nervového systému.
Žvýkáním jednoho nebo dvou stroužků česneku denně si zlepšíte zdraví, nepříjemnému zápachu se posléze zbavíte žvýkáním petrželky či několika zrnek kávy.