Ječné zrno

Nenápadný pupínek, který se objeví na očním víčku, se postupně zvětšuje až do té míry, že nám začne velmi znepříjemňovat běžný život. Řeč je o ječném zrnu, ucpané žláze víčka, která způsobuje otok a následné svědění, zarudnutí a tlak. Na víčku se postupně vytvoří váček, ten se naplní hnisem a dělá tak neplechu.

Důvodů ke vzniku ječného zrna je mnoho, může se jednat o špatnou životosprávu, například nedostatek vitamínů či spánku, ale nejčastějším důvodem bývá zanesení si nějakého smítka do oka.

Jak léčit ječné zrno

Při normálním průběhu by ježné mělo během několika dnů prasknout, hnis se uvolní a víčko se vrátí do své původní podoby. Pokud se po pár dnech stav víčka nezlepší je důležité vyhledat očního lékaře. Bohužel těch několik dnů může být velmi nepříjemných, proto pro úlevu využijte některé vyzkoušené postupy. Nejprve bychom měli důkladně vyčistit celou oblast očí čistým kosmetickým tampónkem. Vhodnou první pomocí je nahřátý obklad, který si na postiženou část několikrát během dne přiložíte a urychlíte tím zrání a uvolnění váčku.

Heřmánkový nebo ambrožkový odvar

Vývar z heřmánku, nebo světlíku lékařského, lidově nazývaného ambrožka, pomůže  zmírnit zarudnutí i otok. Vybranou bylinku zalijete vroucí vodou a necháte 10 minut louhovat, poté si vezměte hadřík, který namočíte v odvaru a přiložte na oko. Je důležité, aby hadřík nevychladl, oko musí být v teple. Obklad nechte působit 10 minut, a to několikrát během dne.

Důsledná hygiena

Je důležité dodržovat čistotu, nesahat si do postiženého oka a případně si umýt po každém kontaktu ruce. Je dobré po dobu léčení používat dzinfekci na ruce.

Dokud otok nezmizí vyvarujte se líčení očních víček i celkového makeupu, nepoužívejte kontaktní čočky ani sluneční brýle, mohlo by dojít k opětovné infekci oka. Dioptrické brýle řádně vydezinfikujte. Ječné zrno nemačkejte, mohla by se tak infekce rozšířit do okolní tkáně očního víčka.

 

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.