Kolik tuku je hodně tuku? Aneb kdy již přemýšlet o hubnutí

Začíná to pár kilami navíc a končí obezitou. Kde je hranice, od které bychom se měli držet dál, abychom se vyhnuli obezitě? Je potřeba sledovat BMI i množství tělesného tuku. Když jsou tyto hodnoty příliš vysoké, hrozí kardiovaskulární, nádorové a metabolické problémy a je na čase řešit hubnutí.

S obezitou se potkáváme dle WHO od roku 1972. Pár desítek let po válce se průmysl a výroba u nás stabilizovali a lidé již nepociťovali nedostatek jídla nebo základních potřeb. To mělo za následek dopřávání průmyslově zpracovaných potravin a snížení pohybu. V roce 2016 již mělo celosvětově 39 % dospělé populace nadváhu. V Česku již více než polovina žen trpí nadváhou nebo obezitou, u mužů to je kolem 70%.

BMI, tělesný tuk a hubnutí

Body Mass Index je index, dle kterého se dá orientačně zjistit podváha, normální váha, nadváha nebo obezita. Dá se změřit na různých zařízeních jako třeba InBody, nebo si ho můžete také vypočítat.

Hmotnost člověka v kilogramech dělená výškou v metrech umocněnou na druhou. Vzorec pro výpočet BMI = hmotnost (kg) / (výška v metrech)².

Dle čísla, které vám vyšlo, byste měli vědět, jestli by se hubnutí mělo týkat i vás.

Tady jsou hodnoty:

< 18,5 podváha

18,5–25 ideální zdravá váha

25–30 nadváha

30–35 obezita prvního stupně

35–40 obezita druhého stupně

> 40 obezita třetího stupně (morbidní obezita)

Jsou také situace, kdy BMI zkresluje a je potřeba se podívat i na jiné parametry. Platí to hlavně pro lidi, kteří mají vysoký podíl svalové hmoty. Jim BMI ukazuje příliš vysokou hodnotu, která je ale ovlivněna hmotností jejich svalů. V takovém případě se za mnohem lepší považuje sledování procenta tělesného tuku. Rozhodnutí, zda je je nutné pustit se do hubnutí, byste měli zvážit až po přezkoumání procenta tuku ve vašem těle.

Množství potřebného tuku je u mužů na úrovni 3 % a u žen na 12 %. Pod tato čísla by se běžní lidé neměli dostat, jinak se mohou vystavit hormonálních poruchám. Tyto hodnoty hraničí se vznikem poruch potravy, ztrátou menstruace a celkově zhoršeným stavem psychiky. Samozřejmě, jiné je to u sportovců, kteří mají redukci tuku jako součást své přípravy na soutěže či závodění. U nich může být tuk i na hraničních hodnotách, protože tento stav je jen dočasný. Ženy by měly mít v absolútnych číslach o 10 % tuku navíc než muži. Když procento tělesného tuku u žen dosáhne hodnoty 30 %, mluvíme již o nadváze, když je to 35 % máme dočinění s obezitou. U mužu se hubnutí doporučuje při dosáhnutí 25 % tuku z celkové hmotnosti, kdy je definována nadváha. Procento tuku 30 % u mužské populace již značí obezitu.

Možnosti měření tuku

Kolik tuku máme v těle, již zaujímá lidi stovky let. Jedny z prvních moderních způsobů byly kaliperační kleště neboli kaliper. Tyto kleště patří mezi nejlevnější přístroje, kterými lze měřit tuk. Nemusí být ale vždy přesné, protože vždy záleží na tom, kde přesně tuk chytíte”. Jsou přesně určená místa, kde se měří, a to nad tricepsem, nad lopatkou, u podpažní jamky, na břichu, stehnech a na lýtku. Sčítavají se tz. kožní záhyby, řasy a procento tuku je teoreticky možné vypočítat.

Lze využít i více komfortní měření, které měří tuk na základě vodivosti tukových tkání a slabého elektrického prúdu. Tento proud vychází z diod, na které se postavíte a prochází celým tělem. Nejmodernější zařízení vám dokonce díky bioimpedance změří části těla zvlášť. Jedním z nich je InBody, které zkoumá samostatně levou i pravou paži, břicho a levou i pravou nohu. Dnes kvůli měření tuku ani nemusíte navštívit lékaře, stačí vám navštívit nutriční poradnu, která takové zařízení provozuje.

Měření složení těla jako prevence

WHO doporučuje sledovat si BMI a tělesný tuk, protože s obezitou přichází i řada problémů. Nejen ty fatální jako infarkt myokardu či mozková příhoda, ale i ty, které nejsou hned fatální, ale dokážou znepříjemnit život. Patří k nim bolesti kloubů i kolen, vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, nedostatek energie a tělesná únava. Mezi další důsledky obezity může patřit také cukrovka II. typu i některé typy rakoviny jako rakovina tlustého střeva či rakovina konečníku. Hubnutí tedy není jen o kráse, ale především o zdravějším a kvalitnějším životě.

Zdroje:

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=File:Share_of_overweight_population_by_sex_and_age,_2019_(%25).png

https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/obesity-and-overweight

Mohlo by se Vám také líbit

Diskuze je uzavřena.