Ketonová diéta – znáte ji?

Pokud se rozhodnete vyzkoušet dietu, rozhodně máme z čeho vybírat. Existuje jich hned několik desítek. Jednou z nejznámějších je ketonova dieta, která slibuje výraznou redukci hmotnosti za poměrně krátký čas. Asi jako každá dieta ale má svá pro a proti – v tomto případě je negativem obrovský jo-jo efekt, který se dostaví v případě, kdy nedodržíte správný postup.

Co je ketonová dieta?

Ketonová dieta je založena na odstranění co možná největšího množství sacharidů ze stravy a ty nahradit bílkovinami. Po pár dnech se tělo dostane do tzv. ketózy, díky čemuž se bude nastřádaný tuk spalovat mnohem rychleji a efektivněji.

Pokud se rozhodnete ketonovou dietu podstoupit, připravte se na to, že budete konzumovat výhradně maso, proteinové nápoje a vše, co má velký obsah bílkovin. Naopak se musíte vyvarovat všemu, co obsahuje sacharidy, i kdyby to bylo jen malinké množství. Jakmile se vaše tělo dostane do ketózy, začne čerpat potřebnou energii z ketonů, které vznikají právě z tukových zásob.

Jak může dieta uškodit?

Navozený stav ketóza není pro naše tělo nijak škodlivá. Problém může nastat v případě, kdy s dietou skončíte jinak, než se doporučuje. Ketonová dieta by se neměla držet déle než 10 dní, přičemž poté je nutné zařazovat sacharidy do jídelníčku postupně – ideálně po 5 až 10  gramech.

Co by se stalo, pokud byste postup nedodrželi? To, čeho se obává každý, kdo se rozhodne držet jakoukoli dietu: jo-jo efekt!

Výhody a nevýhody ketonové diety

  • rychlý úbytek tuku
  • nemáte pocit hladu
  • žádné ztráty svalové hmoty
  • riziko nevolnosti
  • nelze držet dlouhodobě
  • možný jo-jo efekt
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.