Voda nás doprovází celý život a kromě potřebné hydratace organizmu nám nabízí ještě další využití. Jistě si nikdo z nás neumíé představit situaci, kdy by se nemohl několik dnů umýt, vyprat si prádlo, dát si relaxační koupel nebo si nezašel tu a tam zaplavat do bazénu.
Všechny aktivity spojené s vodou nám přináší pozitivní účinky – hygienické, zdravotní i relaxační. Pojďme si některé z nich blíž popsat.
Plavání pro zdraví
Pohyb ve vodě je šetrný ke kloubům, na svaly pak působí jako strečink – uvolní je a protáhne.Proto se plavání doporučuje jako první pravidelný pohyb pro lidi s výraznou nadváhou, kde intenzivní trénink na suchu může klouby i poškodit. I když je pohyb ve vodě šetrnější, přesto účinně spalujeme přebytečné tuky. Pozor jen na teplotu vody: v chladné má tělo tendenci si naopak tuky držet, efekt by tak byl nulový.
Léčivé koupele
Jistě si čas od času napustíte vanu teplé vody a dopřejete si relaxační koupel s voňovou pěnou, olejem nebo koupelovou solí. Může být zároveň léčivá, stačí je n vybrat správnou přísadu.
Například, když vás bolí záda nebo nohy, je vhodné přidat bylinky, které působí proti bolesti a proti zánětu, jako jsou třezalka, olše, vrba či topol. Když trpíte nespavostí, je teplá bylinná koupel jedním z nejúčinnějších léků. Z bylin podporujících spánek můžete použít levanduli, kozlík, třezalku či prostředek z pupenů lípy. Až zázračně působí koupel s obyčejnou jedlou sodou; stačí jen nasypat jeden sáček do vany a ponořit se do této blahodárné lázně. Pomáhá zlepšit stav pleti, vlasů, působí jako antiperspirant, má prý vliv i na funkci některých vnitřních orgánů. Rozhodně to stojí za pokus.
Účinky vířivky
Víme, že vířivka pomáhá k prokrvení celého těla, kostí i kloubů, že má příznivý vliv na srdeční oběh, dokáže uvolnit i zbavit stresu. Vodní masáž ovšem pomáhá i k lepší regeneraci svalů po sportu, pomáhá také odbourávat tuky a odstranit celulitidu. O příjemné relaxaci ve dvou ani není třeba psát.