Proč běhat i v zimě

V zimních měsících jsou běžecké tréninky velmi obtížné, vlhkost vzduchu,brzké stmívání, mráz, to vše nám trénink hodně komplikuje. Přesto i na běhání v zimě se dá najít mnoho pozitiv, možná budete překvapeni.

Pokud nejste zastánci alternativy běžeckých pásů v posilovnách, budete se muset dostatečně připravit. Zimní běh je o kilometrech, nikoli o rychlosti.

Nepodceňte přípravu

Před tím, než vůbec vyběhnete ven, je nutné promyslet si, jaká vaše cesta bude. Běháte až po setmění? Nemůže vás na cestě překvapit ve tmě například náledí nebo louže? Pro zimní běhání byste si měli určit trasu, která je dobře osvětlená, abyste se vyvarovali nějakému nepříjemnému úrazu.

Další, neméně důležitým bodem je kvalitní teplé oblečení, které vás ochrání před nepříznivým počasím. Dopředu si promyslete, jakým tempem poběžíte. Uvědomte si také, že v zimě nemůžete dělat pauzy, místo toho střídejte běh s poklusem. Měli byste být v neustálém pohybu, aby tělo nezačalo chladnout. Oblékejte si termoprádlo, které dobře saje pot. Po prvních 10 minutách běhu se vaše tělo dostatečně zahřeje a zbytečné vrstvy oblečení budou spíše na škodu. Základem bude tedy funkční prádlo a v teple schované všechny končetiny.

Proč tedy běhat v zimě?

Především vám při běhu nebude takové horko, skvěle si zaběháte a většina běžeckých tras a parků bude pouze vaše, protože se v zimě chce běhat málokomu. Budete zdravější. Vaše otužilost i imunita rapidně rychle vzroste. Všechny nemoci se vám budou obloukem vyhýbat. Pohyb v chladném prostředí navíc pálí mnohem více kalorií. Především díky pohybu v zimě, budete neustále ve formě. Pokud běhání přes zimu vzdáte, pamatujte na to, že na jaře budete začínat od úplného začátku a zahodíte tak všechy vaše předchozí běžecké úspěchy.

Tip: Venku se ochlazuje postupně, tělo má proto možnost se plynule aklimatizovat a připravit na běhání i za mnohem chladnějších podmínek.

Po běhu v zimě vás čeká doma teplá odměna. Jistě, čaj či horkou vanu si můžete dát i tak, ale ten pocit, že jste navzdory přírodním vlivům dokončili svůj trénink, je jedinečný.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.