Káva má plusy i minusy, ale jeden šálek denně nemůže uškodit vůbec nikomu

Možná máte kávu rádi, ale čas od času vás napadne myšlenka, zda je její konzumace vůbec zdravá a zda svému tělu neškodíte. Kolem pití kávy se vytvořila řada nesprávných mýtů a nepřesných názorů. Káva jednoznačně patří k celosvětově nejoblíbenějším nápojům a na každého Čecha podle statistiky připadne ročně 2-3 kilogramů kávy. V čem nám ale káva může škodit, nebo naopak prospívat?

Kofein

Nikoho asi nepřekvapí, že káva obsahuje kofein. Platí, že ten sám o sobě není zdraví škodlivý, ale jeho nadužívání může mít nepříznivé zdravotní dopady. Zejména káva v těhotenství je hodně probírané téma. Je nutné příjem kofeinu hlídat, nicméně rozhodně není nutné jej zcela vyřadit. Kofein má ale na tělo i příjemně povzbuzující účinky, a dokonce některé studie potvrzují, že pozitivně působí na srdce a celou kardiovaskulární soustavu. Může samozřejmě zvyšovat krevní tlak, takže lidé, kteří mají tyto potíže, by měli být při konzumaci kávy obezřetní. Opět ale platí, že není třeba se jí zcela vyhýbat.

Pozor na závislost

Káva skutečně může působit velmi podobně jako droga. A jako na každé droze se i na kávě dá vypěstovat závislost. Je tedy potřeba ke konzumaci kávy přistupovat odpovědně, nicméně platí, že závislost může stejně snadno vzniknout třeba i na cukru.

Pomůže s hubnutím

Kofein funguje mimo jiné také jako spalovač tuku a pomáhá dopravovat mastné kyseliny k pracujícím svalům. Zejména vhodná je tzv. zelená káva, která není pražená a obsahuje speciální sloučeniny, které redukci napomáhají. Dobrá pražírna kávy bude jistě nabízet i tuhle specialitu.

Pro lepší sportovní výkony

Vypadá to, že sportovci by si kávu rozhodně dopřávat měli. Dokáže totiž zvýšit výkonnost až o neuvěřitelných 12 %. Prý má také pozitivní vliv na snižování svalové únavy. Některé studie dokonce tvrdí, že kofein má vliv na tvorbu mužského hormonu, a i proto může podporovat dobrý sportovní výkon.

Zdroj obrázku: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Mohlo by se Vám také líbit

Diskuze je uzavřena.