Pracovní oblečení a pomůcky patří mezi velmi často řešenou problematiku, která je nedílně spjatá s bezpečností práce. Při většině pracovních činností se nemáte šanci bez pracovních oděvů obejít. Najdeme dokonce i specifické provozy, jež vyžadují konkrétně přesně předepsané oblečení. Na mysli máme například kombinézy. Jedná se fakticky o celotělové oblečení, které by mělo člověka ochránit úplně komplexně. Na trhu jich existuje spousta a vybrat tu správnou nemusí být jednoduché. My se proto na tuto nelehkou volbu podíváme mnohem podrobněji v následujících řádcích.
Specifika kombinéz
V první řadě se vyplatí soustředit na specifické vlastnosti kombinéz. Je jasné, že do každého provozu se hodí jiná varianta. Zcela speciální je například lesnický protipořezový oblek. Ten musí být vybaven vrstvami, jež jsou schopné ochránit pracovníka před případným pořezáním. Tyto kombinézy jsou poměrně lehké, nicméně maximálně odolné se vším všudy. U kombinéz používaných třeba ve zdravotnictví nebo v potravinářství je zapotřebí jejich neprodyšnost. jinými slovy, nesmí se dovnitř dostat žádné tekutiny ani nic jiného. Kombinézy jsou vybavené speciálními švy, případně překrytím švů.
Montérkové kombinézy a jejich součásti
Zatímco ve zdravotnictví se pracovní kombinézy vyrábí ze speciálního materiálu, které je spíše umělý a šustivý, v mnoha oborech postačí montérkové kombinézy. Jsou oblíbené hlavně při různých zemědělských činnostech nebo montážích. Rozhodně musí mít dostatečné množství kapes. Právě do nich se ukrývá spojovací materiál a nejrůznější drobné věci. Zapomenout nelze ani na zesílená kolena a podobné vychytávky.
Ochranné pracovní pomůcky jako doplnění kombinéz
V mnoha provozech je zapotřebí chránit také zbytek těla, který pracovní oděvy nepokrývají. Na mysli máme zejména ochranné brýle, které chrání zrak. V neposlední řadě je třeba pořídit i klapky na uši či špunty do uší.
Zdroj obrázku:
Pressmaster / Shutterstock.com