Jak odstranit akné a jizvy po něm na tváři

Akné není jen záležitost puberty, může se objevovat na obličeji i v pozdějším věku. Především pro ženy je to velmi nepříjemná záležitost, zvlášť když se pupínky zanítí a dlouho se hojí. Občas po nich můžou zůstat jizvičky, jichž bývá obtížné se zbavit a řada žen si kvůli nim platí drahou laserovou terapii.

Co je akné a proč vzniká

V pubertě dochází k nadměrné produkci tuků a podkožního mazu a zároveň keratinu, který dokáže zablokovat póry, takže maz nemá kudy odcházet a usadí se v ucpaném póru. Někdy se dokonce bolestivě zanítí  a je nutná léčba antibakteriálními prostředky.

V důsledku hormonální nebo metabolické nerovnováhy, chronických infekcí a dalších potíží včetně nedostatku vitamínů skupiny B se může akné projevovat i v dospělém věku, například v období menopauzy. Obvykle pomáhají dermatologické přípravky a úprava životosprávy, přesto může být někdy léčba zdlouhavá a zanechat stopy.

Jak se zbavit jizev

Po některých pupíncích zůstanou v pleti nerovnosti, drobné ale viditelné jizvičky. I jejich odstranění může být na delší dobu, není ale nemožné se jich zbavit. Pomáhají dokonce látky, které máme běžně doma.

Med je jednou z doporučovaných metod, jak si s jizvičkami poradit. Je skvělým antibiotikem, navíc je plný blahodárných látek. Potřete si jizvičky medem a nechte působit asi půl hodinky. Potom umyjte vodou. Tento proces pravidelně opakujte, dokud se jich nezbavíte.

Jedlá soda pomáhá skoro se vším a také se zjizvenou pletí si umí poradit. Připravte si kašičku ze sody a trošky vody, tu si na minutku vmasírujte na postižené místo a potom smyjte. Následně ošetřete pleť hydratačním krémem.

Doporučuje se také domácí peeling z třtinového cukru nebo citronová šťáva kvůli významnému obsahu AHA kyselin, díky níž se pleť lépe obnovuje, případně gel z aloe vera. Ta působí protizánětlivě, je plná vitamínů a skvělá na regeneraci kožních buněk.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *