Jak pěstovat citróny

Chcete se těšit z vlastní úrody citrónů? I když nežijeme v tropech, můžete si doma pěstovat citróny a další citrusy, pokud víte, jak na to.

Pěstování stálezelených citrusových keříků vyžaduje trochu zkušenosti a trpělivost, přesto se veškerá péče vyplatí. Nejen, že si po čase pochutnáte na vlastní úrodě, citroník se stane stálou dekorací vašeho interiéru a přinese do něj kouzelnou atmosféru tropických krajů.

Jak začít s pěstováním citroníku

Jestli nechcete koupit rovnou naroubovaný vzrostlý stromek, můžete si klidně zasadit semínka přímo z citronu zakoupeného v obchodě. Jadérka zbavte dužiny, opláchněte vlažnou vodou a zasaďte do malých květináčků. Pro sadbu použijte speciálná substrát pro pěstování citrusů, protože citronovníky vyžadují mírně kyselou půdu.

Květináčky postavte na slunné teplé místo a nechte přírodu, ať zapracuje. Z naklíčených sazeniček si pak vyberte ty, které se pěkně rozvětvují, mají zdravou barvu a jsou vitální. Příštích 5 let jim budete muset věnovat veškerou péči, aby se z nich staly stromky, které budou také plodit ovoce.

Zálivka a hnojení

Správná zálivka je u citrusů zásadní, kořeny totiž nesnesou přemokření. Půdu udržujte během léta vlhkou, ale ne promočenou. Zalévejte vždy jen vlažnou měkkou vodou. V zimě se citronovník zalévá, jen pokud se nachází v přetopeném bytě, jinak stačí jen rosení. Pokud v létě opadávají listy, pupeny či plody, bývá příčinou nadměrná zálivka, kořeny uhnívají.

Na hnojení se nejlépe osvědčily speciální hnojiva na citrusy. Nikdy nehnojte suchou zeminu, vždy před hnojením citronovník zalijte, případně použijte hnojivou zálivku. Hnojte pouze přes léto, od podzimu hnojivo vynechte.

Tipy pro dobrou péči

První 3 – 4 roky tvarujte korunu budoucího stromku citlivým výchovným řezem. V letech, kdy citronovník plodí, regulujte korunu, aby všechny plody měly dost světla k dozrání.

Napadení listů mšicemi lze řešit postřikem česnekovým odvarem. Pozor si dejte i na svilušky a puklice. Těch se  zbavíte správným postřikem nebo rosením a sprchováním rostliny, stíráním puklic vatou namočenou v lihu a opakovaným ošetřením olejovými preparáty.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.