Jaký je správný postup pro praní bot v pračce

Většinu bot můžeme očistit vlhkým hadříkem, houbičkou nebo kartáčem, ale u plátěnek to tak jednoduše nejde. Přitom právě u nich stačí jen jedno neopatrné šlápnutí a tenisky jsou špinavé od bláta. Naštěstí za dodržení několika pravidel se dají plátěné boty vyprat v pračce.

Prát v pračce byste měli boty jen v opravdu nutných případech, namáčením c´ve vodě se totiž ničí jejich výztuže. Při nízké teplotě a se šetrným programem to ale jednou za čas není problém. Pokud ale už jsou boty poničené, například se odlepuje podrážka, může je praní v pračce zničit úplně. Perte tedy jen boty, které jsou až na zašpinění zcela v pořádku.

Postup při praní bot v pračce

Než dáte boty do pračky, vyndejte z nich vložky a tkaničky. Tkaničky samozřejmě můžete dát do pračky také, jen je vyvlékněte z bot a smotejte k sobě nebo je dejte do sáčku na praní spodního prádla, aby se v pračce nezatoulaly do odpadu. Vložky do bot perte vždy ručně, do pračky je nedávejte. Silně zašiněné vložky vydrhněte kartáčkem, pokud ani po vyprání nevoní, vložte je přes noc do sáčku se sodou. Výsledek je zaručený a vložky dezinfikované.

Samotné boty zbavte hrubé nečistoty. Odstraňte zaschlé bláto z plátěnek i z podrážek hrubším kartáčem. Boty byste měli i odmastit, zvládne to ale většina pracích prostředků, takže i mastné skvrnky by se měly pohodlně vyprat v pračce. Pro jistotu můžete na flíček kápnout trochu prostředku na nádobí s odmašťovacím účinkem. Podrážku zkuste před praním vyčistit bělící zubní pastou. Věřte, že i guma na podrážce po ní krásně zbělí.

Nakonec boty dejte do sáčku na praní prádla nebo do povlaku na polštář a dejte do pračky. Jestli má vaše pračka program na praní bot, máte vyhráno, pokud ne, zvolte šetrný program na 30 °C s nízkými otáčkami. Vyprané boty nechte schnout zvolna na vzduchu vycpané novinami, které průběžně vyměňujte. V sušičce, na slunci nebo na horkém topení by se mohly zkroutit.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.