Podběl lékařský (Tussilago farfara) zná každý, kdo má trápení se záněty horních cest dýchacích. Není snad jediná čajová směs na plíce, která by podběl neobsahovala. Ten má ale víc účinků, než jen, že odhání kašel (Tussilago = tussis – kašel + ago – odháním).
Zjara, když louky a stráně ještě nemají žádnou zeleň, vykukují na povrch žluté kalichy květů. Podběl lékařský, neboli obecný, najdeme skoro všude: na vlhkých půdách, holých stráních, štěrkoviskách, úhorech a rumištích, všude tam vyrůstají asi dva měsíce před listy celé polštáře květů podbělu.
Co je na podbělu léčivé
Květ i listy obsahují zejména sliz (faradiol), třísloviny, glykosidní hořčiny, karotenoidy, silice, organické kyseliny, cholin, cukry, polysacharid inulin, tanin, bílkoviny a fytosteroly. Z minerálních látek je významný především zinek a draslík.
Květy podbělu se sbírají před plným rozkvětem, jinak se bylina drolí. Vadnoucí a odkvétající úbory se nesbírají. Suší se nejlépe uměle, v tenké vrstvě, maximálně při teplotě 40°C. Listy vyrůstají až po květech, takže se také sbírají později. Berte pouze zdravé i s řapíky a je lepší je také sušit uměle, aby nezčernaly (teplota max. 35°C). Jelikož listy obsahují více účinných látek než květy, připravuje se čaj ze směsi květů i listů.
Nejlepší čajová směs proti kašli
Nejúčinnější čaj proti kašli je docela jistě směs ze stejného množství podbělu, divizny, tymiánu a lípy. Asi 1 – 2 gramy směsi spařte čtvrtlitrem horké vody a nechte asi 20 minut odstát pod pokličkou. Užívejte ho do té doby, dokud se nezbavíte všeho hlenu.
Podběl ale umí i jiné věci než jen rozpouštět hlen a zklidňovat kašel. Jeho protizánětlivé účinky pomáhají zejména při zánětu průdušek (bronchitidě), kataru hrtanu a hrdla, astmatu, při zápalech pohrudnice (pleuritidě), ba dokonce i při začínající tuberkulóze plic.
V zažívacím traktu je ochranou před leptáním trávicími šťávami, což lze dobře využít při vředech a zánětech v zažívání. Trávení pak napomáhají i hořčiny obsažené v květech, ovšem je třeba použít jen úplně mladé úbory.