Jak bojovat proti lupům

Lupy jsou částečky odumřelé kůže na hlavě, které nám občas znepříjemňují život. Způsobují svědění hlavy a sypou se na ramena a oblečení jako sníh.

Obecně se dají lupy rozdělit do dvou skupin:

  • Suché lupy (Pityriasis-capitis) – to jsou ty, co padají na ramena, pokožka může svědit.
  • Mastné lupy (Seborrhoea dermatitis) – jsou větší a zůstávají ve vlasech, mohou vytvářet krusty.

Podle závažnosti je možné přistoupit k domácí léčbě nebo navštívit dermatologa, v každém případě je nutné něco s nimi dělat. Pár tipů na domácí léčbu vám přinášíme.

Soda, jablečný ocet či Aspirin

Aspirin obsahuje velké procento kyseliny salicylové, což je účinná látka v mnoha komerčních šamponech proti lupům. Když rozdrtíte dvě tabletky do jogurtu a uděláte si zábal, velmi brzy se vám uleví od svědění a lupy postupně zmizí.

Na lupy pomáhá i oplach z jablečného octa, případně z normálního s přídavkem citronové šťávy. I ocet má antibakteriální účinky a poradí si i s výskytem lupů.

I soda pomáhá odstranit lupy. Za prvé je mírně peelingová, takže vás zbaví přebytečné mrtvé kůže. Za druhé působí jako fungicid – houba, která se vyskytuje na pokožce hlavy každého z nás může způsobit tvorbu lupů, pokud se stane příliš silnou. Rozmíchejte lčižku sody v šálku vody a oplachujte pokožku hlavy. Po několika aplikacích budete v pohodě.

Buďte hodně na slunci

Na tvorbu lupů působí vlhkost, což jste jistě už zjistili. Hlava vás víc svědí, když zmoknete nebo se zpotíte. Proto je dobré udržovat vlasy a pokožku hlavy co nejvíc v suchu. K tomu nám pomáhá pobyt na slunci, provzdušnění účesu a po umytí vysoušení fénem. V kombinaci s antibakteriálními přípravky či šamponem s obsahem zinku (Nizoral), se lupy rychle ztrácí. Slunce celkově zlepšuje stav pokožky, včetně té na hlavě, i když není úplně jasné, co konkrétně za tím je. Pobyt na slunci tedy určitě nepodceňujte, jen se dostatečně chraňte.

Pomáhá i změna stravy, především zvýšení příjmu bílkovin. Proteiny mohou za lepší regeneraci pokožky a zlepšení kvality vlasů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *