Jak vytvořit dobré a silné rodinné vztahy

Chceme mít pevnou, semknutou rodinu, kde se všichni navzájem respektují, jsou k sobě ohleduplní, pomáhají si, děti si váží rodičů a dospělí mohou důvěřovat svým dětem. Realita ovšem často bývá jiná.

Rodina je odrazovým můstkem pro seberealizaci ve velkém světě. Jednoznačně musí poskytovat lásku a bezpečí všem svým členům, dětem i dospělým. Jenž jsme každý jiný, máme různé povahové vlastnosti, lišíme se v názorech, vyrůstáme každý v jiné době. Svět kolem nás se mění a každý den na má na všechny členy rodiny vliv řada věcí. Vybudovat si a udržet silnou rodinu je za těchto podmínek nelehký úkol, ale jde to.

Komunikace je základ

Hodně lidí si stěžuje, že si doma málo povídají, že není věnována pozornost jemu ani jeho problémům, nikdo mu nenaslouchá. To je aspekt, na který se musíte soustředit, jestliže si přejete vybudovat pevné rodinné vazby. Zajímejte se okaždodenní dění všech svých blízkých, naslouchejte jima ujistěte je, že jejich trable jsou pro vás důležité. Když mluvíte, mluvte jen za sebe.Formulujte jasně své pocity a potřeby, nesklouzávejte k manipulaci. Povzbuzujte k vyjádření všechny členy rodiny, včetně dětí. Největší chybou, které se často dopouštíme, je to, že je nervózně okřikneme, že na ně nemáme zrovna teď čas.

Žijte spolu, nikoliv vedle sebe

Kolik času tráví vaše rodina společně? Jistě, v dnešním hektickém světě je těžké sladit harmonogram několika lidí dohromady, ale nic neposílí soudržnost rodiny jako společně prožitý čas, i kdyby to měla být jen večeře na konci každého dne.

Vytvořte si z těchto chvil rituál a dodržujte je. I ten nejupracovanější otec by měl odložit mobil každý večer ve stejnou dobu, aby usedl do čela stolu. K utužení vztahů uvnitř rodiny pomáhají společné víkendy či dovolené, ale také třídní besídky, návštěvy kulturních či sportovních akcí nebo jen obyčejné společné procházky.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.