Pračka je nepostradatelnou součástí každé domácnosti. U někoho se doma používá téměř denně a jinde o něco méně. Tak či onak je potřeba ji pravidelně čistit, aby nedocházelo k usazování vodního kamene a bakterií.
Pokud se o pračku budeme dobře starat, bude nám dlouho a dobře sloužit. K péči o samotnou pračku patří už i vhodný výběr pracích prostředků a použití změkčovačů, máme-li tvrdou vodu. Nejenže je to prevence vzniku vodního kamene, ale pomáhají prodloužit životnost pračky až o několik let.
Prevence a úplný základ
Po každém praní zaměříme pozornost na dveřní těsnění pračky. Během praní se zanáší nečistotami a po vyprání v něm zůstává trochu vody. Ta může začít hnít, a pak se stává, že z pračky vychází nepříjemný zápach. Gumu kolem dvířek vytřeme do sucha a jednou měsíčně vyčistíme všechny místečka čisticím prostředkem. Neméně důležitá je i péče o přihrádku, kde dáváme prací prostředek a aviváž. Přihrádku vyjmeme a umyjeme, necháme uschnout. Dveře pračky by měly zůstat otevřené, aby mohla větrat. Mnoho lidí se pak diví, že jim prádlo nevoní, přesto, že používají kvalitní a voňavé přípravky. Je to tím, že v pračce vždy zůstane trochu vody a ta zahnívá.
Péče o filtr
Pravidelnou péči si zaslouží také filtr pračky. Zanesený filtr by mohl ucpat odtokovou hadici a pračku nenávratně poškodit. Jak čistit filtr naleznete v návodu k vaší pračce, případně se dá dohledat dle typu vaší pračky na internetu.
Čištění bubnu
Buben bývá zanesen ze všech stran, proto jeho čištění není snadné. Ovšem je nutné ho vyčistit a odstranit nejen nečistoty, ale i vodní kámen. Buben čistíme jednou za 3 měsíce díky speciálním prostředkům nebo sáhneme po metodách, jež používaly už naše babičky. Do šuplíku místo prášku na praní nasypeme sodu nebo kyselinu citronovou. Použít se dá také hrníček octa, který likviduje vodní kámen i zápach. Do pračky vložíme starý ručník nebo hadr a spustíme program vyvářky.