Jak vybrat monitor dechu a k čemu slouží

Chystáte výbavičku pro miminko a přemýšlíte, jestli investovat do monitoru dechu? A je monitor dechu totéž co chůvička? Tímto článkem vám chceme pomoci se rozhodnout, proto vám popíšeme, jak vybrat monitor dechu a k čemu opravdu slouží. 

Někteří rodiče jeho pořízením získají větší jistotu, že mají o svém miminku opravdu přehled. Jiní zase uvádějí, že se bez něj docela dobře obejdou a nákup monitoru dechu považují za zbytečný. Nejčastějším důvodem pro jeho pořízení je obava ze syndromu SIDS – Syndrom náhlého úmrtí kojence. Ten se u dětí může nečekaně projevit do 1 roku, nejčastěji však už v prvním půlroce. Pro maminky, hlavně prvorodičky, je tedy monitor dechu jedním ze způsobů, jak tento problém eliminovat.

Proč mít monitor dechu

Předem si pojďme vysvětlit, že samotný monitor dechu SIDS nezabrání, dokáže vás ale upozornit, že je s miminkem něco v nepořádku. Vy tak můžete okamžitě reagovat a případně svému drobečkovi zachránit život. Při náhlé zástavě dechu totiž opravdu jde o vteřiny. Monitory dechu jsou obvykle nastaveny tak, že pokud nezaznamenají dech dítěte po 20 sekundách, spustí poplach.

Dětské chůvičky toto neumí, ty přenáší zejména zvuky a někdy i video, podle něhož můžete sledovat, co vaše dítě dělá, i když je v postýlce ve vedlejším pokoji. Jestliže tedy chcete mít jistotu,že je vaše miminko v pořádku, když zrovna nesedíte u jeho postýlky, nebo pro klidnější spánek vás, rodičů, je rozhodně lepší si monitor dechu pořídit. Tedy je vhodné mít oboje.

Typy monitorů dechu

Asi nejčastěji se v domácnostech s novorozencem setkáte s deskovým monitorem dechu. Snímací deska se pokládá pod matraci, na které miminko spí. Pokud ale máte tlustší matraci, než doporučuje výrobce monitoru, hrozí, že nebude správně fungovat.

Druhou variantou je mobilní monitor, který se pomocí klipu připíná na plenku z přední strany tak, aby se dotýkal bříška. Ke svému fungování nepotřebuje žádné kabely. Na druhé straně, více aktivním dětem může překážet a omezovat je tak v pohybu.

Komplexnější řešení je monitor dechu s chůvičkou. Ten spojuje funkce deskového monitoru a chůvičky, přitom cena je jen o něco vyšší. Můžete tak sledovat jestli miminko spí, zjistit, proč pláče, a přitom zároveň monitorovat pravidelný dech.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.