Jak vybrat audioknihu

Posloucháme je stále častěji. Audioknihy zaplnily mezeru na trhu a zprostředkovaly klasické knihy i těm, kteří z různých důvodů nemůžou číst nebo na čtení nemají čas. A tak se dnes napsané příběhy dostanou i k lidem slabozrakým nebo úplně slepým, k zaměstnaným matkám a otcům a vlastně i k jejich dětem. 

Audioknihy můžete poslouchat, zatímco řídíte auto, uklízíte nebo žehlíte. Nemusíte kvůli čtení všechno odložit. Můžete ji pustit dětem místo čtení na dobrou noc ve chvíli, kdy honíte termín uzávěrky a musíte pracovat dlouho do noci. Můžete ji pustit nepohyblivému rodiči, aby mu nebyla dlouhá chvíle.

Zvuková kniha vs. audiokniha

Jaký rozdíl je mezi zvukovou knihou a audioknihou? Výsledek je v obou případech stejný, jen cesta k němu vede jinou cestou. Jestliže se jedná o nezkrácené načtení jednou osobou bez dalších dodatečných dramaturgických úprav, je to zvuková kniha. Za audioknihu se považuje ztvárnění v nezkrácené, ale i zkrácené verzi, především však v podobě zdramatizované a načtené často také více herci podle hlavních jednajících postav), včetně hudby a doprovodných zvukových efektů.

Jak si pořídit audioknihu

Audioknihy, stejně jako e-booky, seženete na internetu. Je řada online platforem, které audioknihy nabízí, od knihkupectví po velké e-shopy (např. Alza). Výhodou je, že ji máte k dispozici hned po zaplacení, prostě vám přijde do emailu.

Poslouchat audioknihu následně můžete v různých zařízeních, které jsou schopné přehrávat formát mp3. Přehrát si ji tedy můžete na počítači nebo notebooku, na chytrém telefonu i tabletu, stejně tak jako na mp3 přehrávači nebo autorádiu. Máte ji k dispozici úplně všude a nemusíte se s ní nikam tahat. Audio knihy si můžete přímo do zařízení (to se hodí, pokud máte slabé připojení na wi-fi nebo chcete ušetřit data), ale dá se poslouchat také online.

Podle čeho vybrat

Nejdůležitějšími faktory jsou určitě žánr, interpret, případně formát audioknihy – tedy jestli chcete jen prosté čtení nebo dramatické zpracování. Důležitým kritériem je jistě i důvěryhodnost dodavatele.