Být v partnerství dominantní nebo submisivní? Obě role mají něco do sebe

Lidé se obvykle dominantní nebo submisivní nerodí, tyto jejich životní role se utváří vlivem výchovy a prostředí, v němž vyrůstají. Jestliže rodiče dítěti neustále ustupují a plní mu všechna přání, je dost pravděpodobné, že se potomek v dospělosti obklopí spíš submisivními lidmi, které může ovládat. Naopak dítě vyrůstající pod nadvládou autokratického rodiče, na jehož potřeby či přání v podstatě nikdy nebyl brán zřetel, se nejspíš stane submisivním dospělým, který ze zvyku ustupuje všemu a všem. Jak se s těmito rolemi vyrovnat ve vztahu?

Dominantní vs. submisivní partner

Pokud si hledáte partnera pro život, je dobré vědět, jak na tom jste vy. Jste člověk neprůbojný, nekonfliktní a nebo jste to vy, kdo všemu dává směr a řád? Jste submisivním nebo dominantním partnerem svému protějšku?

Submisivní člověk je citlivý, spíš nerozhodný, zvyklý raději ustoupit, než by se dostal do sporu. Respektuje autority. Má rád, když se někdo stará o jeho záležitosti, nechává se “opečovávat”. Ne, že by neznal svoji cenu, jen nemá potřebu to všem dokazovat.

Dominantní člověk je vůdce. Je energický, rozhodný a přímočarý. Umí se prosadit, organizovat práci i velkému týmu. Dominantní partner za vás půjde jednat na úřady, všechno zařídí a vyřeší. Často bez vašeho názoru. je prosté přesvědčený o tom, že on všechno ví a dokáže nejlépe.

Dva do páru

Jestliže tvoří pár dva submisivní jedinci, nejspíš se nikdy nepohnou z místa. Oba potřebují vedení kterého se jim nedostává. Tragédií takového vztahu obvykle bývá to, že se se vším chodí svěřovat (obvykle dominantním) rodičům. A ti se jim s chutí do života pletou a organizují a neustále kritizují partnera svého potomka.

Dva dominantní lidé spolu neustále bojují o teritorium a vedoucí pozici ve vztahu. Mají neustálou tendenci vměšovat se druhému do jeho záležitostí, zahrnovat ho nevyžádanými radami. Takové partnerství je výbušné a dost nestabilní.

Partnerství může skvěle fungovat, když se v něm sejde jedna submisivní a jedna dominantní osoba. Prostě do sebe zapadnou. Žijí si bez konfliktu, protože jeden z nich je zvyklý ustupovat a nechá za sebe rozhodovat. Dokonce to i ocení, že se o něj ten druhý stará. 

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.