Jak se starat o šperky

Někdo jich má plnou šperkovnici, někdo jen pár oblíbených kousků, všichni ale chceme, aby nám naše šperky vydržely co nejdéle krásné a zářivé. Jak toho dosáhnout? Především správnou péčí o ně. Pár tipů, jak se starat o své šperky vám přinášíme i my.

O každý materiál se musí pečovat jinak, obecně ale platí, že se šperky musí pravidelně čistit. Důležité je také odkládat je při aktivitách, které by jim mohly uškodit. Například při sportu a těžké námaze vystavujete své šperky potu a ten jim rozhodně nesvědčí. Stejně jako další chemikálie, jimiž si v domácnosti usnadňujeme úklid. I před mytím nádobí je lepší všechny prsteny sundat.

Péče o šperky každý den

Jestli chcete svým šperkům prodloužit životnost, odkládejte je pokaždé, když se chystáte sportovat, čeká vás zvýšená námaha, ale také před koupáním. Ani spát byste se šperky neměli, zvlášť s těmi s perlami a kameny. Kdy byste si měli šperky sundavat?

• před namáhavou aktivitou, kdy se více potíte
  • před koupáním, hlavně v bazénech s chlorovanou vodou
  • při ranních kosmetických úpravách (parfém a lak na vlasy klenotům škodí nejvíc)
  • před spaním

Než jdete spát, měli byste šperky nejen sundat, ale otřít měkkým hadříkem od nečistot, například od zbytků make upu.Ošetřené šperky je vhodné ukládat samostatně, nejlépe do polstrovaných krabiček – těch, v nichž jste šperky koupili.

Domácí čištění šperků

Jak již bylo napsáno, je vhodné po každém sundání (tedy nejlépe každý večer) šperky otřít měkkým hadříkem a tím je zbavit nečistot a potu. Jednou za čas jim prospěje lázeň a mechanické dočištění jemným kartáčkem (klidně zubním, ale opravdu jemným). Lázeň by měla být vlažná, s kapkou tekutého mýdla nebo přípravku na nádobí (kvůli odmaštění). Rozhodně nepoužívejte “zaručenou” zubní pastu nebo prostředky s abrazivy – mohly by šperky poškrábat.

Jestli chcete použít k čištění šperků chemikálie, použijte vždy jen takové, které odpovídají materiálu, z něhož je daný kousek vytvořený. A vždy postupujte podle návodu od výrobce. Pokud si nejste jistí, svěřte čištění odborníkům v klenotnictví.

Diskuze je uzavřena.