Jak pěstovat pivoňky

V českých zahradách mají své místo už desítky let. Pivoňky mají krásné květy různých barev, krásně voní, nejsou moc náročné a jako trvalky jsou velmi spolehlivé. I díky tomu jsou mezi zahrádkáři tak oblíbené.

Pivoňka lékařská má kromě dekorativní úlohy i léčivé vlastnsati. Ty se využívali už v antice a ve středověku. Sbírají se okvětní lístky v plném rozkvětu do čajových směsí proti kašli či křečím hladkého svalstva. V souvislosti s pivoňkou se začíná hovořit i o protinádorových účincích.

Kde pivoňku pěstovat

Výběr místa je rozhodující pro to, jak vám bude pivoňka prospívat. Najděte jim místo chráněné před větrem, ten by mohl těžké květy pivoněk poničit. Pivoňky nesnášejí mc dobře přesazování, proto je nutné promyslet umístění pečlivě. Myslete na to, aby měly dost místa, rozrostou se téměř do dvoumetrové šíře.

Pokud je už nutně musíte přesadit, pak to udělejte v době po odkvětu – od začátku září do konce října, případně brzy v březnu. Dejte ale pozor na poranění vzniklých rostlinných oček.

Důležitá je hloubka výsadby

Pupeny na dužnatých kořenech pivoněk mají být nejvýše 3 cm pod povrchem půdy, aby mohly dýchat. Když budou příliš hluboko, budou pivoňky slabé a nepokvetou. U křovitých pivoněk musí být naopak místo naroubování alespoň patnáct centimetrů hluboko v zemi, jinak se může stát, že vám na keři vyrazí plané výhony.

Pivoňky sázejte do propustné půdy, nebo do jámy, kam ji budete sázet, přidejte vrstvu štěrku nebo jiné drenáže, přemokření špatně snáší. Sucho jí ale tolik nevadí.

Když pivoňky nekvetou

Chvíli trvá, než se pivoňky rozrostou a potěší vás záplavou květů, první rok moc nečekejte. Jestli ale nepokvetou ani v následujících letech, může to být mělkou nebo příliš hlubokou sadbou. Další možnost je nedostatek živin, zkuste je přihnojit dobře rozleželým kompostem či minerálním hnojivem.

Zvadlé listy mohou být příznakem onemocnění houbou, proto na podzim všechny listy ostříhejte a spalte.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.