Jak snížit horečku

Vysoká teplota je příznakem toho, že tělo bojuje s viry či bakteriemi. Zpočátku je dobré nechat organismus, ať si poradí sám a příliš teplotu nekorigovat, jestliže ale během dne neustupuje, je nutné ji srazit.

Na snížení horečky ovšem nejsou nutné chemické preparáty. Naše prababičky také neměly paracetamol a jiné podobné léky, přesto dokázaly zahnat vysokou teplotu v řadě případů domácími prostředky.

Pomáhá ocet, citron a tvaroh

U nás doma se věřilo (a dosud věří) na octové ponožky. Stačí namočit bavlněné ponožky do octové vody a navléct je nemocnému na nohy. Tento způsob pomůže, když nemáte žádné antipyretikum po ruce, nebo horečka neustupuje ani po jejich aplikaci. Hlavně je účinná u malých dětí, jimž podávat chemii je víc než nevhodné.

Na obklady končetin pomáhá i citron a především měkký tvaroh. Ten dokáže vytáhnout horkost z těla spolehlivě, jen ho namažte na plátýnko a ovažte chodidla, případně i dlaně.

Priessnitz doporučoval zábaly

Jeho metoda pomáhala a pomáhá dodnes, zvlášť, když potřebujete snížit teplotu rychle. Jsou sice oponenti, kterým se zdá tento způsob poněkud nešetrný, horečku ovšem ale srazí a o nic jiného nejde.

Jestliže tedy horečka nechce ustoupit, namočte do studené vody prostěradlo a nemocného do něj zabalte. Přikryjte ho dekou a nechte studenou vodu působit. Můžete několikrát opakovat, dokud se organismus neschladí. Pokud si přece jen netroufnete na zábal celého těla, je dobré chladit třísla. dejte ledové obklady na třísla v místech, kde pulsuje krev. Jejím ochlazováním docílíte toho, že se ochladí celé tělo.

Bylinky jako antipyretika

Některé léčivky umí srazit horečku, mějte je proto vždy po ruce na přípravu čaje. Je to například vrbová kůra, vřes (květ i nať), list bílé šalvěje nebo tužebník, nejznámější je ale lipový květ, meduňka nebo květ černého bezu.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.