Chcete si zkusit vypěstovat na zahrádce vlastní česnek? Pěstování této oblíbené plodiny je poměrně jednoduché a zvládne ho i úplný začátečník, když ví, jak na to.
U pěstování česneku je důležité načasování, ať už jde o výsadbu či o sklizeň. A ideální čas na sázení je právě teď. Česnek se totiž vysazuje ze stroužku buď v březnu a dubnu, nebo na podzim, ale až tehdy, když se teplota půdy stabilně sníží pod 9 °C (tedy zhruba od října do prosince). Je-li tepleji, hrozí napadení houbovými chorobami.
Pěstování česneku krok za krokem
Pro výsadbu vyberte některou z českých odrůd. Vyberte a kupte si ji dřív, než na podzim, to už bývá výběr velmi omezený.
Česnek potřebuje lehčí půdu bohatou na humus, těžké, mokré a organickými hnojivy čerstvě vyhnojené půdy jsou zcela nevhodné. Sázejte pouze zdravé stroužky do hloubky kolem 6 cm.
Čím dříve sázíte, tím hlouběji sázejte, v prosinci stačí 4 cm, ale v září minimálně 8 cm. Doporučuje se stroužky namořit proti škůdcům (jde hlavně o vlnovník česnekový) tři hodiny v prostředku Sulka a poté ihned vysadit.
Vhodná výsadba je do řádku, spon by měl být 5 – 12 krát 20 – 40 cm, podle odrůdy. Po výsadbě záhon uválejte, je-li sucho, pořádně zavlažte. Až do jara s výsadbou nemusíte nic dalšího dělat, česnek by do jara neměl začít rašit, pokud jste ho nevysadili příliš brzy.
Během vegetačního období, tedy jakmile se na jaře rostlinky česneku vyklubou na svět, rozrušujte půdní škraloup vidlemi, ale nekultivujte půdu do hloubky. Od poloviny května do půlky června má česnek zvýšené nároky na vláhu, proto pečlivě zalévejte. Hned, jak se objeví květní stvol, uštipujte pacibulky, které se objevují na vrcholu, jinak je výnos nižší.
Sklizeň nastává od července do srpna, podle doby výsadby a odrůdy. Paličáky jsou zralé, když jim zbývá pět dužnatých listů, nepaličáky se sklízejí, když má zhruba polovina rostlin nať položenou na zemi.