Jak správně pečovat o vánoční hvězdu

Poinsettie neboli vánoční hvězda tvoří krásnou přírodní dekoraci interiéru v období adventu a vánočních svátků. Oblíbená je díky svým barevným listenům na vrcholku rostliny, které se mylně považují za květy. Jestli chcete, aby se vaše vánoční hvězda červenala i příští rok, je dobré poskytnout jí správnou péči.

Jak se postarat o poinsettii po Vánocích

Jestliže jste si přinesli domů vánoční hvězdu s dosud nerozkvetlými poupaty, pravděpodobně vám bude svými barevnými listy zdobit pokoj asi tak do února. Potom ji hluboce zastřihněte asi na 10 cm. Seříznutou vánoční hvězdu umístěte na místo s dostatkem světla a teplotou kolem 16° C. Zálivku mírně omezte, stačí tak dvakrát týdně. Přesto by zemina neměla nikdy úplně vyschnout.

Jestli máte možnost, můžete ji asi tak v polovině května (po zmrzlých) vynést ven a pěstovat ji až do podzimu na zahradě nebo na balkonu. Vánoční hvězda poměrně dobře snáší plné slunce. Pravidelně kontrolujte kořenový bal, aby nebyl přemokřený ani přesušený, jinak rostlina shazuje listy. Přihnojovat ji můžete ob týden hnojivem pro kvetoucí pokojovky, případně ji můžete ošetřit postřikem proti mšicím a roztočům.  S příchodem chladných dnů přeneste poinsettii zpět do domu.

Jak vánoční hvězdu znovu rozkvést

Aby se vánoční hvězdě opět zabarvily vrchní listeny, je nutné zkrátit jí den. Asi čtyři týdny před vánočními svátky ji pozdě odpoledne přikryjte (papír, karton a podobně) a nechte ji ve tmě cca 16 hodin (nejvhodnější doba je od pěti odpoledne do osmi ráno). Poinsettie potřebuje krátký den, aby se znovu zabarvila. Vadí jí i světlo pouliční lampy, tak na to myslete, když jí hledáte vhodné místo v pokoji.

Už po třech týdnech nasadí rostlina poupata uprostřed vybarvených listenů. Takto pěstovaná vánoční hvězda je víc rozvětvená a bývá i vyšší oproti běžně prodávaným rostlinám s jedním výhonem.

 

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.